Bağımlılık Nedir ? Neden Olur ? | Yazan Gençlik

Bağımlılık Nedir ? Neden Olur ?

([Bağımlılık denince ilk akla] Madde) bağımlılığı neden kaynaklanır ? Maddeden tabi ki; eroin, kokain vb. Aslında olayı daha iyi anlayabilmek için direkt “ bağımlılık nedir ? ” sorusunu sormalıyız. Mevzuyu kavrayabilmek için sorulması gereken çok sur var. Bağımlılık sadece madde ile mi oluyor ? Evetse, olay sadece biyokimyasal bir süreçten ibaret demek ve bağımlılığın kısa sürmesi gerekirdi. Ama hayırsa ki zaten cevap hayır. Çünkü günümüzde internet bağımlığı denen bir bağımlılık hastalık var. Bundan birkaç yıl öncesinde de TV bağımlılığı popülerdi.

Bağımlılığın sadece madde ile olmadığında hem fikiriz sanırım. İkinci sorumuz olan “ Neden olur ? ”  sorusuna gelelim. Kullanılan maddeler yüzünden olur demek bizi çözüme ulaştırmaz. Neden o maddeleri kullandığımıza bakmalıyız. Ki zaten internet bağımlılığında ortada fiziksel bir madde yok. Bağımlılığın nedeni, madde değil bireyin maddeyi kullanma sebebidir.

Youtube Kanalı In a Nutshell – Kurzgesagt, konuyla alakalı bir video hazırlamış. Ne demek istediğimi bu video ile daha iyi anlayacaksınız. Bağımlılık hakkında yakın zamana kadar pek az bir şey biliyorduk. Ayrıca bildiklerimiz bağımlılığı yanlış açıklıyordu. Veya bağımlılıkla alakalı bildiklerimiz birbiri ile çelişiyordu. Çünkü madde, bağımlılık yapar sanıyorduk. Oysa ki öyle değilmiş. Neyse makale tekerrüre gidiyor. Daha fazlası videoda…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir