Balık Yedikten Sonra Yoğurt Yemek Gerçekten Zehirliyor Mu? | Yazan Gençlik

Balık Yedikten Sonra Yoğurt Yemek Gerçekten Zehirliyor Mu?

Yemek konusunda belkide en çok tartışılan konulardan biri balıktan sonra yoğurt yemek insanı zehirler mi sorusudur. Bu sorunun cevabını sizlerde merak ediyorsanız bu yazının size yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz.

balik-ayran

Balık ve yoğurt yemek zararlı mı?

Eski söylentiler ile günümüze kadar gelen bu inanış aslında tam olarak da doğru değil. Tam olarak yanlışta denemez. Ancak taze olan balık ve sonrasında yenen taze yoğurt insanda normal şartlarda herhangi bir zehirlenme vakıasının başlamasına neden olmaz. Tabi bazı ekstra durumlar dışında.

Öncelikle balık bayat ise yoğurt yemeseniz de zehirlenme olasılığınız çok yüksektir. Günümüzde bazı balık restoranları bu inanışı kırmak için müşterilerine balık sonrasında yoğurt ikramında bile bulunmaktadır.

Ancak, hem balıkta hem de yoğurt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda protein bulunmaktadır. Bu iki protein deposunu tüketmeniz sonucunda vücudunuza fazla protein girişi sağlanır ve bu da bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Özellikle proteine alerjisi olanlarda.

Burada en çok dikkat edilmesi gereken husus ise balıkların taze olması ve balık pişirilen yerin de steril olmasıdır. Bakteriler balığın bayat olması ile ortaya çıkabileceği gibi dış çevreden de gelebilir. Bu gibi durumlarda zaten süt ürünlerinden tüketmeseniz de zehirlenme ihtimaliniz yüksek olmaktadır.

Bu bilgilerin yanı sıra bazı kültürlerden de iki besinin yenmemesi gerektiği gibi düşünceler ortaya çıkmaktadır. Bütün bunlar bir arada düşünüldüğünde balık ve yoğurt aslında bir arada yenebilir. Tabi balığı taze ve doğru bir şekilde pişirilmesi durumunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir