Bankaların Kara Listesinden Nasıl Çıkılır? | Yazan Gençlik

Bankaların Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?

Bankalara olan borçlarınızı düzenli olarak ödemediğiniz takdirde kredi notunuzda düşüşler oluşur. Ancak belirli bir süre ödemedikten sonra eğer banka borcu avukata verirse bu durumda bankaların kara listesine giriş olursunuz. Bankaların kara listesinden nasıl çıkılır sorusu ise tekrardan kredili ürünleri kullanmak isteyenler için oldukça önemlidir.

tcmb-tabela

Genel olarak bankalara olan borcun vadesinden sonra 90 gün geçmiş ve ödeme gerçekleşmemişse borcunuz avukata verilmektedir. Bu durum kara listeye girmiş olduğunuzu gösterir ve artık borç avukata devredilmiştir. Kara listeye giren kişi ise bankaların kredi, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı gibi ürünlerinden kesinlikle yararlanamamaktadır. Özellikle bu durumda olan esnaflar işletmelerinin finansal açıdan ayakta durması için kredi kullanamazlar. Bankaların kara listesinden çıkma ise bazı durumlar ile mümkün olabilmektedir.

Kara listeden çıkmanın yolları – 1 Devlet Affı

Devlet, kara listeye girmiş ancak borcunu da tamamen ödemiş kişilere belirli sürelerde af çıkarmaktadır. Bu af çıktığında borcunuzun tamamını ödemişseniz kara listeden isminiz tamamen silinmekte ve bankaların kredili ürünlerinden yararlanabilmektesiniz. Bu konuda 2017 kredi sicil affı ile ilgili haberimizi okuyabilirsiniz.

Kara listeden çıkmanın yolları – 2 Bekleme Süresi

Devletin gerçekleştirdiği af dışında kara listeden çıkmanın bir diğer yolu ise 5 yıl beklemektir. Kara listeye girip borcunuzu tamamen ödedikten sonra 5 yıl geçince kara listeden çıkarsınız. Ancak 5 yıl sonrasında kredi notunuz sıfır olur ve daha önceden kara listeye girdiğiniz görülür. Bu nedenle 5 yıl sonrasında hemen yüksek tutarlarda kredili ürünlerden yararlanmanız oldukça zor olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir