Başarılı Yönetici Nasıl Olur ? | Yazan Gençlik

Başarılı Yönetici Olmak İçin Neler Yapılmalı

Yönetici

Eğer bir işin yöneticisiyseniz ve birçok kişiye iş yaptırmak zorundaysanız başarılı olmak zorundasınız. İşlerinizin yolunda gitmesi için yapmanız ve dikkat etmeniz gereken çok şey vardır. Eğer doğuştan gelen bir liderlik yeteneğinizvarsa mutlaka işiniz daha kolay olacaktır ancak başarılı bir yönetici olmak için yetmeyecektir.

Yaptığımız iş her ne olursa olsun başınızı ağrıtmadan sorunsuz bir şekilde tamamlamak isteriz. Eğer bir ekibin veya bir şirketin başındaysanız kesinlikle sorumluluk sizin omuzlarınızdadır. Bu sorumluluğu layıkıyla yerine getirebilmeniz için ekip arkadaşlarınıza veya çalışanlarınıza hükmetmeniz gerekir. Onlar ne kadar verimli çalışırlarsa sizde o kadar başarılı olursunuz.

İyi bir yönetici olabilmek için temel kural aslında hepimizin bildiği basit bir prensiptir. Sana yapılmasını istemediğin şeyi başkalarına yapma veya tam tersi sana yapılmasını istediğin şeyi başkalarına yap. Bu kuralı hepimiz çok iyi biliriz ama maalesef bazı anlarda uygulayamayız. Bu prensibe ne kadar bağlı kalırsak o kadar başarılı oluruz.

Çalışanlarınıza karşı uyumlu olun. Yani onların isteklerini ve onların kişiliklerini gözetin. Verdiğiniz sözleri mümkün olduğunda yerine getirmeye çalışın. Ve asla yapmayacağınız şeyleri onlara söylemeyin. Patronunuz ne kadar tutarlıysa ona olan bağlılığınız o kadar artacaktır. Size bağlılığı olan insanları yönetmeniz tabi ki de daha kolay olacaktır.

Ekibinize anlamsız amaçlardan değil somut hedeflerden bahsedin.  Mesela çalışanınıza yaptığı işin acil olduğunu ve hızlı bir şekilde bitirmesini istemenizin yanında bu işi çabuk bitirmenin onunda yararına olduğunu anlatın. Neden hızlı bitirmesi gerektiğini basit bir şekilde anlattığınızda hem kendisini daha önemli hissedecek hem de hızlı bitirmek için elinde gelenin en iyisini yapacaktır.

Çalışanlarınıza kendisi hakkında orta vadede bir kariyer planı düşündüğünüzü anlatın. Örneğin şirketinizin veya ekibinizin kilit adamına kendisinin 10 yıl sonra şirketin ortağı olabileceğinden çok 2 yıl sonra müdürlüğe kadar yükselebileceğinden bahsedin. Bu onun hakkında planlarınızın olduğunu ve ona güvendiğinizin göstergesidir. Tabi ki bunu yaparken samimi olmak çok önemli. Gerçekten söylediklerinizi düşünmüyorsanız bunu yapmanızın hiçbir anlamı olmayacaktır.

Ekip arkadaşınızı kuyuya sarkıtırken bir çok ip sarkıtın.  Bir işin başarıyla sonuçlanabilmesi için o işte görev alan herkesin etkin görev alması önemlidir. Herkes elini taşın altına koymalı ve işi sahiplenmeli. Bunu yapmaları konusunda onları teşvik etmelisiniz. Ve işi sahiplendiklerinde onlara destek olacağınızı çalışanlarınıza hissettirmelisiniz.

Memnuniyetsizliğinizi dile getirin tahmin etmelerini beklemeyin. Eğer gelinen aşamadan memnun değilseniz ve hoşunuza gitmeyen bir şeyler yapılıyorsa bunu derhal söyleyin. Eğer bu şeyler yapıldıktan sonra bunu belirtmezseniz ve birkaç kez tekrarlandıktan sonra çalışanınızı azarlarsanız size karşı haklı bir tavır sergileyecektir. Sizden memnun olmayan çalışanlarınızla başarılı işler yapmanızın olanağı yoktur. Eğer yaptığım işte patronumun hoşuna gitmeyen bir şeyler olduğunu iş sonunda öğrenseydim onun dengesiz biri olduğunu düşünürdüm. Başarılı yönetici olmak için kesinlikle dengesiz tavırlardan kaçınmalısınız.

Çalışanınıza işin sahibiymiş gibi davranın. Onlara yaptığı işin sorumluluğu yükleyin. Ve onunla konuşurken ona göre konuşun. Kazancınızı ve zararınızı onunla paylaşın. İşler yolundayken prim verdiğiniz gibi işler kötüye gittiğinizde de maaştan kesintiler yapın. Böylece şirketin durumundan haberdar olurlar. Çalıştıkça kazanacaklarını ve çalışmadıkça kaybedeceklerini bilirler.

Bu temel kurallara uymaya başlayarak başarılı bir yönetici olma yolunda ilerleyebilirsiniz. İnsanları yönetirken kendinizin nasıl isteyeceğini düşünün. Böylece kimseyi incitmeden çalışmış olursunuz. Başarınızı paylaştığınız ekip arkadaşlarınız sizi daima ileriye ve başarıya taşıyacaktır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir