Batı Yakası Albümü - Anıl Piyancı & DJ Artz | Yazan Gençlik

Batı Yakası Albümü – Anıl Piyancı & DJ Artz

Batı Yakası Albümü Anıl Piyancı DJ Artz

Türkiye’deki müzik kültürünün kuşkusuz son 10 yılda en iyi çıkışını Rap yaptı. Bu alanda dikkat çeken isimlerden Anıl Piyancı ve kaliteli beatmakerlardan DJ Artz, piyasadaki bütün starları barındıran Batı Yakası adlı 2016 model bir albüm çıkardılar. Bandrolsüz bir proje olsa da kritik yazısını hak ettiğini düşünerek başlayalım metnimize. Günümüzde Rap çalışmaları geçmişe nazaran çok daha fazla şey vaat ediyor. Başta Amerika piyasası olmak üzere dominant endüstrilere göre ticari anlamda geride kalsak da enselerindeyiz diyebiliriz.

Albüm çıkmadan önce büyük beklenti içine sokan tracklist paylaşılmıştı ve kesitler (snippet) 29 Aralık 2015’de yayınlanmıştı. Bir süre sonra CD ve iTunes şeklinde satışa sunulurken şimdi Spotify üzerinden ücretsiz dinlenebiliyor. İndir seçeneği şu an için illegal platformlar dışında yok. Parça listesinde tarzıyla çok uçlarda üretenlerin yanı sıra underground kitlenin tamamının onayını alan ve herkes tarafından taktir edilen isimler mevcut. 2 skit, 2 solo (vokalde sadece Anıl) ve 11 düetten totalde 15 parça var. Kapakta ise gözlüklü, kendinden emin ve hafif havalı 2 arkadaşı görüyoruz. Bizce stilleri emanet gibi durmuyor ve üzerlerine tam oturmuş. Birazcık Batı Yakası isminden dolayı West Coast‘a benzetelim de demiş olabilirler ama onun için daha büyük kolyeler, para ve birkaç kadın olmalıydı. Ayrıca palmiye ağaçları hem klibe hem de kapağa müthiş yakışmış.

Ev sahiplerinden Anıl Piyancı’dan bahsedelim. Nedense paralı zengin züppe imajıyla biliniyordu. Söylenenlere her zaman ironiyle cevap veren İzmirli Rapçi, ilk sıradaki parçanın sözlerinde de yine aynı üslubu kullanarak kendisine yöneltilen söylemlere cevap vermiş. Çıkarmamakta inat ettiği gözlükleri, görüntü kalitesi – arka planı kuvvetli videolarıyla piyasanın önemli kişiliklerinden olduğunu söylemek lazım. Tabii ki tekniği kendisini Rap bağlamında irdeleyeceğimiz ilk parametre ama yiğidi öldürüp hakkını da verelim. Çok ciddi eleştirilebilecek yönü şarkı sözlerinde devamlı aynı koyunu işlemesi olabilir. Dahasını düşünenlerin yaptıkları işlerin kısa sürede binlerce dinlenenlere gidip bakmaları şart. Yeşil Oda‘yı kurduktan sonra hem yol arkadaşlarıyla hem de müzik bağı kurduğu yakınlarıyla seviyelerini yukarıya çektiler. Tekrar söylüyoruz en iyi vokalist veya söz yazarı olmayabilir ama flowu ve dinlenebilecek tarzıyla playerlar daima yer almakta. Batı Yakası albümündeki performansı Rapi benimseyenleri tatmin edecektir.

Düet projelerinin vazgeçilmezi, ailelerin beatmasterını da inceleyelim. DJ Artz, yeraltındaki en bomba işini İndigo’yla yapmıştı herhalde. Sonralarda tatsızlıklar yaşansa da 2010 itibariyle çıkan ve baştan sona zaman harcanabilecek nadir bütünlerden birisiydi Ben Bu İşi Niye Yapıyom Ki. Ara ara çeşitli Rapçilerle düetlerini yayınlayıp müzikseverlerde güzel bir iz bıraksa da kariyerinin nirvanası 2016 itibariyle Batı Yakası olacak gibi. East Coast‘un temel taşlarından Boom Bap Rap ekolünün devamı niteliğinde altyapıları bile tek başına keyif veriyor. Hoş melodiler bir tarafa, kullanılan davul vuruşlarını çoğu kişinin kalbinde hissedeceğini düşünüyoruz. “Artz sanki premo!” Özellikle trap türünün modası her geçen gün artarken prodüksiyon için böyle bir düşünce fazlasıyla mükemmel. Sosyal medyada, sözlüklerde beğeniyle karşılanmış ve hak ediyor.

Respect Shop üzerinden 20 TL ile satışa sunulurken iTunes için fiyat 15 TL. Aklımıza takılan durum, acaba yasal olsaydı etiketi ne kadar olurdu. Her neyse son tahlilde fiyat kalite oranı gayet cazip.

  1. Batı Yakası

İlgi çekeceği düşünülerek albümün dijital ortamlarda yayınlanmasıyla birlikte video klibi paylaşılan ilk parça. Vokal alışılan Piyancı kalitesi, söylenen nesneler manaları hasebiyle gönderme amacı güdüyor. Sert cevap yerine ironik ve espirtüel söylem pek hoş. Beati dinleyince devamındaki şarkılar için beklenti yükseliyor. Neticede tamamına göz attığınızda müzikal keyif sizi bekliyor.

  1. Keyif Pezevengi ft. Ezhel

Batı Yakası’nda özlemini sonlandıran Ais Ezhel, nihayetinde 4 düetiyle hayranlana sesleniyor. Flowlarına katılmak isteyeceğiniz performansıyla, narakatıyla yüzümüzü gülümsetiyor sonunda. Ev sahipleri de arkadaşlarına yakın düzeyi yakalamışlar.

  1. Göründü Yol ft. No.1 & Xir

Altyapıda vuruşlardan öte melodi dinleyici yakalıyor. Nakaratı dile dolanacak cinsten, her girişinde etkileyen Neobir yine kelime seçimleriyle hayran bırakıyor. Son kısımda sıra dışı rhymelarıyla Gökdeniz mikrofonun başında.

  1. Adam Olmaz ft. Eypio & Cash Flow & Şehinşah

Albümdeki All Star’a aday iki çalışmadan biri. APO’yla çalışılmış olmasının güzelliğine mi yoksa Çado’nun Şeyho’nun enfes flowlarına mı sevinilsin bilinemeyebilir. Deli Dediler Vol.2’ye benzer versiyonun altyapı da yakışıklı.

  1. Bugün Biraz İçtim ft. Ezhel & Grogi

Duygusal tonunu yansıtıldığı feat. Ais’ın coşturduğu, dostlarının kendisine eşlik ettiği enlerden. Yaşamlarını ele alıp hislerini kaleme dökerlerken dinleyeciler için ortaya çıkan, kulaklığımızı takip uzun yolda dinlemek.

  1. Soğuk Savaş ft. Fuat Ergin & Ezhel & Şehinşah

Bonobo 1 Panzer’in konukluğuyla rütbe atlayan ve as solistliğiyle Şeyho’nun sonda bulunduğu All Star adaylarından. Ais kafiyelerinin oturtuşuyla kalitesini belli ederken Anıl Piyancı ise standart performansını sergiliyor.

Bitiş paragrafını yazarken kritiklerin geleneği notlama aşamasında DJ Artz için özel puanlama sistemi oluşturamasak da sunduğu müzikal zifayet için tekrardan altını çizme ihtiyacı hissettik. Müzikseverlere özellikle yeraltı kitlesine fiziksel halini edinmelerini, en kötü dijital platformlarda satın almalarını öneriyoruz.

Albüm Puanı: 3,5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir