Bilgisayar Bataryasının Ömrü Nasıl Uzatılır? | Yazan Gençlik

Bilgisayar Bataryasının Ömrü Nasıl Uzatılır?

Günümüzde laptop kullanımı masa üstü bilgisayar kullanımı geçti. Dizüstü bilgisayar kullanmanın en büyük dezavantajı ise bilgisayarın bataryasıdır. Batarya ise  modeline göre belirli süre boyunca bilgisayarın açık olmasını sağlamaktadır. Bilgisayar bataryası ömrü uzatma unsurlarına dikkat ederek de bataryanın daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

laptop-bataryasi

1. Bataryanın nasıl şarj edilmesi gerek?

Sahip olduğunuz dizüstü bilgisayarınızı şarj ederken bataryanın yüzde 100 dolmasını beklemeyin. Yüzde 80 dolduğunda fişi çekmeniz önerilir. Batarya yüzde 20’nin altına düştüğünde de tekrardan bilgisayarınızı şarj etmeye başlayabilirsiniz.

2. Bilgisayarı her zaman şarjda bırakmayın.

Yapılan en büyük yanlışlardan biri ise bilgisayarı sürekli olarak şarjda tutmaktır. Bilgisayar bataryası sürekli olarak şarjda durduğunda şarj kapasitesi düşer ve bir süre sonra işlevini yitirebilir.

3. Bilgisayarınızı uzun süre kullanmayacaksanız dikkat.

Eğer bir kaç ay bilgisayarınızı kullanmayacaksanız bataryanızı yüzde 80 civarında dolu olarak ve bilgisayardan çıkartarak serin bir ortamda saklayın. İmkanınız varsa da haftada bir bilgisayarınızı batarya ile açmanız önerilir.

4. Batarya bitiş süresini uzatın.

Bataryanın daha az şarj edilmesini sağlamak için ekran parlaklığını düşürebilir ve gereksiz uygulamaları kapatabilirsiniz. Böylelikle şarj hızlı bitmeyecek ve doğal olarak fazla şarj etmenize gerek kalmayarak bataryanın daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaksınız.

5. Batarya bozulursa ne yapılmalı.

Batarya bozulduğunda ise yapmanız gereken eğer imkanınız varsa orijinal batarya almaktır. Yan sanayi ürünleri eğer kaliteli üretilmişse bu ürünleri de tercih edebilirsiniz ancak orijinal bataryadaki performansı alamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir