Bir Dahi; Nikola Tesla | Yazan Gençlik

Bir Dahi; Nikola Tesla

Nicola Tesla

Nikola Tesla Kimdir ?

Nikola Tesla 10 Temmuz 1856 ‘da  Hırvatistan’da Doğmuş Sırp fizikci ve elektrofizik uzmanıdır.Lakabı Elektrotanrıdır. Bilim ve teknolojisi kökünden değiştirebilicek buluslar yapmasına ragmen adı nadiren gecer.

Süphesizki Nikola Tesla’nın en büyük buluşu bugun evlerimizde kullandıgımız AC (alternatif Akım) ı bulmasıdır. Alternatif Akım Transformator ler ile yukseltilip alçaltılarak teller vasıtasıyla tasınır ve rahat dagıtılır oldugu için Tesla AC nin DC den daha üstün oldugunu savundu fakat AC ile çalışan hiç  cihaz yoktu 1800 ‘lü yıllarda yasayan bilim adamları boyle bir cihazın bulunamayacagını ve AC nin zaman kaybı oldugunu dusunuyorlardı.Bunun üzerine Nikola Tesla ilk AC motoru icat etti daha sonrada endüstri, florasan lambayı “icat” etmeden 40 yıl önce Tesla florasan lambayı icat etti.
Tesla, şu an Niyagara şelalesinde bulunan dünyanın ilk hidroelektrik santralini dizayn etti ve orada elektrik üretti.

Tesla’nın AC ile konusmaları George Westinghouse’un kulağına kadar gitti.
Tesla Westinghouse ile bir anlaşma imzaladı. Satılan her kilowatt elektrik için 2.5 $ alacaktı.Birdenbire Tesla, sürekli düşlediği deneyleri yapabilmek için ihtiyacı olan parayı bulmuş oldu. Fakat edison kendi DC sistemine çok para yatırdıgından dolayı Tesla’yı kötülemek için herseyi yaptı ve AC nin DC ye göre çok tehlikeli oldugunu söyledi.Tesla’da bir pazarlama taktigi olarak 21 Milyon kişiden fazla insanın katıldıgı Dünya Fuarında AC elektriğin ne kadar güvenli olduğunu göstermek maksadıyla kendi vücüdundan yüksek gerilimli elektrik geçirerek bu elektrikle ampülleri yaktı. Tesla, bobinlerini kullanarak kalabalığın üzerine yıldırımlar çakıyor ve kimse zarar görmüyordu.
1898 yılında Tesla, Madison Square Garden’da bütün dünyaya ilk uzaktan kumandalı maket kayığı gösterdi. Dolayısıyla Tesla uzaktan kumandalı uçakların, arabaların, televizyonların da mucidi sayılabilir

Tesla’nın bütün dünyaya ücretsiz enerji sağlamak gibi bir düşü vardı. 1900 yılında sermayeci J.P. Morgan tarafından sağlanan 150.000$ ile Tesla, Kablosuz İletişim Sistemi kulesi adıyla bilinen kulenin yapımına Long Island, New York’ta başladı. Bu iletişim kulesi, dünyadaki telefon ve telgraf servislerini birbirine bağlanması, resim, borsa raporları ve dünya çapındaki hava tahminlerinin transferi amacıyla tasarlanmıştı. Bunun bütün dünya için ÜCRETSİZ enerji demek olduğunu farkeden Morgan, ne yazık ki projedeki maddi desteğini çekti.

Dünya ona deli gözüyle bakıyordu çünkü o zamanlar ses, resim ve elektrik transferinin adı bile duyulmamıştı.
Onların bilmedikleri bir şey vardı. Tesla, radyo’nun çalışma prensiplerini Marconi’nin varsayılan icadından 10 yıl önce yayınlamıştı. 1943 yılında (Tesla’nın öldüğü yıl) yüksek mahkeme Tesla’nın daha önceki tanımlarını baz alarak Marconi’nin patentlerini geçersiz kıldı. Günümüzde hala bir çok referans Tesla’yı radyonun mucidi olarak kabul etmez (Not : Marconi’nin radyosu ses transfer etmiyordu. Sadece sinyal transfer ediyordu ki Tesla bunu yıllar önce başarmıştı.)

anhatten’daki laboratuarında Tesla, dünyayı bir akort aleti gibi kullanarak buharla çalışan bir osilatörü, altındaki toprakla aynı frekansta titreştirmeyi başardı.
Sonuç mu? Çevredeki bütün binaları etkileyen bir deprem. Binalar sallandı, camlar kırıldı, duvarların sıvaları döküldü.
Tesla, teoride Empire State binasının aynı mantıkla yıkılabileceğini, hatta ve hatta dünyanın ortadan ikiye ayrılabileceğini iddia etti. Tesla, bilimin kendisiyle aynı sonuca ulaşmasından tam 60 sene önce dünyanın resonans frekansını net biçimde ortaya koydu.
Sakın dünyayı ortadan ikiye ayırma fikrini uygulamaya koymadığını düşünmeyin (bir anlamda koydu).1899 yılında Colorado Springs’deki laboratuarında dünyaya enerji dalgaları gönderdi ve yansıyarak kaynağa geri dönmelerini sağladı (bu, günümüzdeki hassas deprem sismik istasyonlarının teorisini oluşturmuştur). Dalgalar geri geldiği zaman onlara daha fazla elektrik yükledi.
Sonuç mu? Kayıtlara geçmiş insan yapısı en büyük şimşek –(130 feet. Hala kırılamamış olan bir dünya rekoru.)
Arkasından gelen gök gürültüsü 22 mil öteden duyulabiliyordu. Laboratuarının etrafındaki bütün çayırlık alan tuhaf bir biçimde mavi ışıklar saçıyordu, St. Elmo yangınında olduğu gibi.
Bu deney Tesla için esas deney öncesi bir ısınmaydı. Ne yazık ki bu deney sırasında yerel trafonun ekipmanını yakmıştı ve deneyini bir daha tekrarlayamadı.
1. Dünya Savaşı başında hükümet, Alman denizaltılarının yerini tespit edebilmenin yollarını çok ciddi şekilde arıyordu. Hükümet iyi bir metod bulması için Thomas Edison’u göreve getirmişti. Tesla, bu gemilerin yerlerinin tespit edilebilmesi için bugün radar adıyla bilinen enerji dalgalarının kullanılmasını önerdi. Edison Tesla’nın fikirlerini saçma bularak geri çevirdi ve dünya radarın icadını 25 sene daha beklemek zorunda kaldı.

Modern dünyanın mucidi, 7 Ocak 1943 yılında 86 yaşında parasız pulsuz öldü.Onunla ölümüyle yapamadıgı onlarca deney defterinde kaldı. Cenazesine 2000’in üzerinde katılım oldu.

Tesla hayatı boyunca 800 ‘ün üzerinde patent almıştır ve hayatının son 30 yılında maddi sıkıntılarından dolayı sadece bir kaç patent alabilmiştir.

Ayrıyetten Tesla hız ölçeri, otomobillerdeki ateşleme sistemini, elektron mikroskobunu ve mikrodalga fırını da icat etmiştir

Teslanın hayatını konu alan 2000 yılında çekilmiş ”Master of lightning” (Yıldırım ustası) isminde bir belgesel vardır.
”The Prestige”(Prestij) filminde canlandırılmıştır.

Tesla hakkında yazılan ”Zamanın ötesindeki deha Tesla” ve ”Teslanın kutusu” isimli iki kitap vardır.

Serhat Yılmaz

http://www.facebook.com/YlmzSrht
http://twitter.com/roSerhatyilmaz
http://www.radyokul.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir