Bir hedef belirleme yolunda - 2 | Yazan Gençlik

Bir hedef belirleme yolunda ilerleme – 2

Merhaba arkadaşlar. Umarım önceden yazdığım şeyi denediniz. Çünkü bugün o yaptığımız şeyler üzerinden gideceğiz. Size faydalı olmayı isterim.

Yapabildikleriniz mi yapamadıklarınız mı çok ? 

Öncelikle söylemem gereken şey her insanın belirli şeyleri yapabilip belirli şeyleri yapamayıp birbirini dengelemesi taraftarıyım. Bir kişi her şeyi yapabilirse çok fazla alternatifi olacağından bir şeye yönelemez ve her şeyden biraz biraz yapabildiği için hak ettiği noktaya varamayabilir. Hiç bir şey yapamayan bir insan yoktur. Kendine güvenmeyen insan vardır. Bir insan kendine güvenmezse ve tanımazsa hiç bir şey yapamaz. Bu yüzden asıl konuya geçmeden önce her şeyi deneyip görmenizi istedim.

En ideal hedefimi nasıl seçebilirim ? 

Sizin için en ideal hedef her zaman için sevdiğiniz şeylerden olmalıdır. Mesela kendimden örnek vermek gerekirse ileride Rehber öğretmen olmak gibi bir amacım var. Bu mesleği severek yapmak istiyorum. Şuan da bile başladım. İşte insan hedefine bu şekilde yoğunlaşıp onu sevebilmeli. Ama öncelikle tabi ki kendini iyi bir şekilde tanıyıp hatalarıyla, yanlışlarıyla kendisini kabul edebilmek şartıyla. Bu şekilde klasik bir açıklama ile anlaşılabileceğini sanmıyorum o yüzden örneklendirerek anlatmaya çalışacağım.

Örnek 

Mesela yapabildikleriniz içinde sözel ve daha çok zihinsel alana yönelik meslekler vardır. Yapamadıklarınız da çok severek uğraştığınız fiziksel bir etkinlik vardır mesela futbolu çok severek oynarsınız. Burası kritik bir yer. Hedefi belirlemek için hobi ve yapabildiğiniz şeyleri ayırt etmeniz şarttır. Yine kendimden örnek vereceğim. Mesela ben Edebiyatı çok severek yapan, çok severek basketbol oynayan biriyim. Yaparım da bu ikisini. Ama ben insanlarla konuşup onlara öneri vermeyi ve ileride iyi bir yere gelip toplumumuza faydalı bireyler yetiştirmek isterim. Bunun için en uygun mesleklerden biride Rehber öğretmenliktir. Edebiyatı ve Basketbolu hobi olarak devam ettiriyorum hedef olarak değil.  Bunun ayrımını yapamadığınız halde ileride kötü şeyler yaşayabilirsiniz. O yüzden şimdiden bunları belirlemek en iyisidir. Tabi ki hayatın ne getireceği bilinmez. Sizin ne kadar devam edip etmeyeceğinizi azminiz belirleyecek. Oda hedefinize ne kadar sıkı bir şekilde belirlediğinizi gösterecektir. Ve daha sonra akıllara gelen soru şu;

“Ben hedefim içim ne yapmalıyım ? ”

Ben hedefim için ne yapmalıyım ? 

Söylemek gerekir ki bildiğiniz üzere her işin belirli bir zorluğu vardır. Bu yüzden hedefinizde adım adım ilerlerken önünüzde ki engelleri aşmak için çabalamalısınız. Ama tabi ki önce bu engellerin ne olduğunu bilmelisiniz. Kendiniz hedef olarak futbolcu olmayı belirlediğiniz varsayalım. Futbolcu için ne gereklidir ? Öncelikle iyi bir yere gelmek istiyorsanız belirli bir kalıp ve kaslı bir yapıya sahip olmanız gerekir. Peki kaslı bir yapıya sahip olmak için yapılması gerekenler ne olabilir ?

– 1.Yeme içmenize dikkat etmeniz gerekir. Yumurta, Tavuk,Kırmızı et ve protein, karbonhidrat içeren yiyecekler sizin hedefinize daha kolay ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

– 2.Eğer bir koça verecek para sahibi değilseniz ya da vermek istemiyorsanız (Ki imkanınız varsa bile vermeyin derim çünkü insan kendi kendini yönetmeyi bilmeli) kendi kendinizin koçu olmayı bilmelisiniz. Araştırmalısınız. Örneğin hangi yiyecekler karın kası yapar ? Ne yaparsak karın kasımız gelişir ? gibi. Tabi geliştirmek için belirli bir miktar paraya gözden çıkarabilmeniz gerekli. Onu zorunlu olarak düşünebiliriz. Sonuçta hedefiniz için bunu yapmalısınız.

Bu önerilen böyle uzar gider. Maalesef ki bunların hepsini ben teker teker yazamam. Hedef belirleyen sizler olarak bunları kendiniz bulmanız gerekli. İnsanlarımızın bir kötü özelliği de hazıra konmaya çok alışmışlardır. Kendileri bir şey yapmak için çabalamaz. Siz hedefiniz için bunları yapın ki bir adım önde olun.

Ve hedefinize adım adım giderken sakın ola ki gözünüz hedeften başka şeyleri görmezden gelmesin. Sonuçta yaşadığımız hayatta her şey olabilir. O yüzden insan kendini bir şeye bağlamadan ihtimaller için garanti bir şey bulabilmeli. Mesela futbolcu olamadın diyelim ki fiziğiniz o kadar gelişmedi. O zaman yapabildikleriniz listenize bir daha bakın. Size uygun  bir hedef mutlaka çıkacaktır.

Sizden yeni istediğim belirlediğiniz hedefler için önünüzde ki engelleri belirlemek. Diğer yazımı da bu konu üzerinden bahsedeceğim. Herkes kendine çok iyi baksın, diğer yazımda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir