Bir hedef belirleme yolunda ilerleme | Yazan Gençlik

Bir hedef belirleme yolunda ilerleme – 3

Merhaba arkadaşlar. Önce ki yazımda söz ettiğim önünüzde ki engelleri belirlemeyi başardınız umarım. Bugün bu önümüzde ki engeller üzerinden gideceğim. Umarım size bir faydam olur.

 

Önümüzde ki engelleri nasıl belirleyebiliriz ?

Öncelikle önümüzde ki engellerini bulamayan arkadaşlarımız için bir yol göstermek adına bundan bahsedeceğim. Şunu bilmeliyiz ki Sağlam bir hedef ile ilerliyorsak illa ki önümüzde engeller olacaktır. Ve sizin de bildiğiniz gibi engeller aşılmak için vardır. Ve önünüzde ki engelleri belirleyebilmeniz için bir araştırma yapmalısınız. Hedefimizi Grafik Tasarımcısı olarak belirlediğimizi düşünelim. Peki Grafik Tasarımcılar nasıl iş sahibi olur ? Sizin için bu hedef için bazı araştırmalar yaptım. Sizin hedefinize örnek olabilmesi adına bir örnek yapmalıyım ki daha iyi anlayabilesiniz.

1. Grafik Tasarımcı nasıl olunur ?

Cevap: Grafik Tasarımcı olabilmeniz için “Grafik Tasarım” bölümünden mezun olmuş olmanız gerekir. Ve bu üniversiteye girebilmeniz için “YGS-5” Puan türüne göre seçileceksiniz. (Bildiğiniz gibi artık hemen hemen her mesleğin bir üniversitesi var. Ve bu Üniversitelere girebilmek içinde bu puan türleri ile alakadar olabilmek lazım. İleri ki yazılarımda sınav sistemimiz hakkında bahsedeceğim.)

2. Nitelikli bir Grafik Tasarımcı olabilmem için hangi özelliklerimin iyi olması gerekli ?

Bu alanda başarılı olmak için öğrencilerin duygu ve düşüncelerini çizgi ile ifade etme, renk ve şekilleri en ince ayrıntıları ile algılama yeteneğine sahip olmaları gerekmektedir.

3. Bu meslekte neler yapabilirim ?

Grafik programında lisans öğrenimini başarı ile tamamlayan öğrencilere “Grafik Tasarımcısı” unvanı verilir. Grafik tasarımcısı, amblem, logo, ambalaj tasarımı, afiş, pankart, broşür vb. duyuru ve tanıtım ilanlarının, somut verilerden yararlanarak, estetik niteliği olan görsel iletişim araçlarının yapımını planlar ve yürütür.

Ve bu soruları siz kendiniz anladıkça çoğaltabilirsiniz. Başlangıç için bu kadar soru yeterli olacaktır. Bunu hedefinde uygulayarak, sorularınızı çoğaltıp sağlam bir hedef edinebilirsiniz.

Ve buralardan çıkarılacak sonuçlar;

1. Hedefinize gidebilmeniz için “YGS-LYS” hakkında bilgi sahibi olabilmeniz gerekli. Bu günümüzde ki kaçınılmaz gerçeklerden biridir. Ve ne istediğimizi bilmek istiyorsak bunları da bilmeliyiz.

2. Nitelikli bir Grafik Tasarımcı olabilmek için Görsel yönden kendimizi geliştirmeliyiz. Bu görsel yönden gelişme çok farklı yollara çıkabilir. Örneğin Logo tasarlayacaksınız. Bunun için iyi bir hayal gücüne, estetik ve yaratıcılığa sahip olabilmeniz gereklidir. Ve bunları çizebilmek  içinde Resim/Çizim becerinizin güçlü olması gerekli. Buradan anlayabileceğimiz üzere nitelikli bir Grafik Tasarımcısı olabilmemiz için Hayal gücü, Çizim yeteneği, Estetiklik, Yaratıcılık becerilerimizin iyi olması gerekli.

Ve Engeller;

Engelleri yazarken yanına düşündüğünüz çözüm yolunu yazmanız da önemlidir. Size yardımcı olacaktır.

1. İyi bir çizim yeteneğine sahip olmalıyım (Daha çok resim çizmek, resim incelemek bu engelimizi aşmamızda yardımcı olacaktır)

2. İyi bir Hayalgücüne sahip olmalıyım (Daha çok renklerle içli dışlı olmak  bu engelimizi aşmamızda yardımcı olacaktır)

3. İstediğim hedefin istediği puan türü olan “YGS-5” puan türünün gereklerine hakim olmalıyım. (Aşağıda verilmiştir)

 Türkçe’nin ağırlığı yüzde 37,
Temel Matematik’in ağırlığı yüzde 33,
Sosyal’in ağırlığı yüzde 20,
Fen’in ağırlığı yüzde 10,

Bu istenilenlere bakarak neye ağırlıklı olarak çalışabileceğimizi keşfedebiliriz. (Nasıl etkili ders çalışabilir yine ileri ki yazılarımda bahsedeceğim)

Ve araştırmamız sonucunda hedefimiz için aşmamız gerekli olan engellerimizi belirledik. Ve yanlarında aşmamız için gerekli olan çözüm yöntemlerimizi de belirledik. Umarım örneğim size yardımcı olabilmiştir. Bu örneği kendinize uyarlayarak sizde kendi hedeflerinizi bulabilirsiniz. Diğer yazımda sizlere “YGS-LYS” puan türleri hakkında bilgi vereceğim ve nasıl etkili bir biçimde çalışabileceğimizi anlatacağım. Herkes kendine çok iyi baksın diğer yazımda görüşmek üzere !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir