Türkiye'de Sanat | Yazan Gençlik

Bizde Sanat

Şimdi sanat ile yazı yazıcam iyi hoşta ne yazıcam pek bilmiyorum. Sanat diye bir kategori var ama ne yazılır bilmiyorum. Google amca ve sanat sevetler tarafından hoş karşılanması adına kurulmuş olabilir diye düşünüyorum. Sanat açıkcası benim hayatımda pek yok. Daha doğrusu sanat vardırda farkında değilim. Müzik dinliyorum ama sanat olarak görmüyorum. İnternette resimlerede bakıyorum ama o sanat sayılmaz sanırım. Başka ne yapıcam heykel falan yapamamki. Sanatla ilgileneyim.

Aslında bu benim suçum değil gibi. Bizim suçumuz değil sanatsız olmayı biz seçmedik. Biraz tarihi bir yazı olucak gibi ama teması sanat. Biz Türkler tarihimizin başlarında göçebe yaşamışız. Göçebe toplumlar sürekli yer değiştirdikleri için sanata falan ihtiyaç duymamışlar haliyle. Yani ben burda heykel yapsam göç ederken onu yanımda götürecek halim yok ya. Bende heykel yerine kılıç yaparım. En azından kılıç, kalkan falan hazırlar daha sonraları gösteri düzenlerim. Ama yerleşik toplumlar öyle değil. Kılıçı ne bilir. Heykel yapmış, resim çizmiş, şiir yazmış bunlarla vakit geçirmiş. Göçebe ve yerleşik toplumların en büyük farkları bu sanırım.

Avrupalılar göçebe yaşamadıkları için bugün bizden sanat anlamında ilerideler. Hoş yaptıkları sanat değil ya neyse. Bazen düşünüyorum bu göçebelik bize ne kazandırdı. Göçebe yaşamımız bize sanat kaybettirmiş olsada insanlık kazandırdığı kesin. Çünkü diğer insanlarla, kabilelerle iletişim halinde olmak diğerlerinin yaşayışlarını görmek ve etkilenmemek mümkün değil. Göçebe yaşamasaydık dünyaya hükmedemezdik. Çünkü güçlü bir toplum olmazdık herhalde. Tarihi detaylı inceliyip karara varmak daha kolay olabilir. Sanata dönelim . Sanat bence insanın dış dünyadan uzaklaşarak, kendini kendi için birşeyler yapmasına verilen isimdir. İnternette sanatın tanımına bakmadım. Açıkcası çok uç bir tanım olursada yapacak birşey yok ben sanat ile uğraşsaydım kesinlikle kendim için birşeyler yapmak nedeniyle yapardım.

Yanlışı ve doğrusuyla bana ait.Sanat insanı rahatlatır diye düşünüyorum. Gerçi mutluluğun formülü sanat değil. Formül insanın sevdiği şeyleri yapması ve onlarla vakit geçirmesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir