Bu Nasıl İş ? | Yazan Gençlik

Bu Nasıl İş ?

Şimdi bir yazı yazacağım zehir zemberek olacak ama korkuyorum. Başıma ne gelecek bilmiyorum. Öğrenciyim okulda fişlenirsem ne olur halim bilmiyorum. Ama bu fişlemenin tarihe karışması için bende çalışacağım. Bugün fişlenmeyi kaldıracağız diyenler fişlenmenin en ağır halini yapmaktadır. Bu nasıl iş merak ediyorum. Şimdi malumunuz bir referandumdur tuttuk gidiyoruz. Neymiş 12 Eylül anayasası değişecekmiş. Şaşarım, sanki bu değişim ilk kez yapılıyor. Daha önce 17 kere değiştirildi bu anayasa. Ama haklısınız halen darbe izleri taşıyor. Meselâ halen YÖK görevdedir. YÖK’ten hükümette rahatsız biliyoruz. Çünkü çok fazla şikayet ediyordu. Söylemediği söz bırakmamıştı YÖK’e. Sadece biraz erteliyor olabilirler. Çünkü başbakanlar mert olur. Hükümet yetkilileri mert olur. Öyle her gün laf değiştirmez. Biz öyle biliyoruz. Namert adamdan başbakan olmaz. Her gün laf değiştiren adamdan ne başbakan nede adam olur. Biz başbakanımıza güveniyoruz. YÖK’ü kaldıracaktır.

Başbakan’ımıza darıldığımız bir nokta var. Başbakanımız bazen hükümet oluyor bazen devlet. Apo ile görüşüldüğü ortaya çıktı. Muhalefetin apo ile görüştünüz sözünü ilk başta yalanladı sayın başbakanımız. Daha sonra Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ve başbakan yardımcısının yaptığı açıklama sonucunda başbakana iki seçenek kalmıştı. Başbakanımız ya cumhurbaşkanını ve yardımcısını yalanlayacaktı ya da yaptığı gibi kabul edecekti. Başbakanımız yakışanı yaptı ve kabul etti. Ama dedi ki ben görüşmedim devlet görüştü. Zaten kimse Sayın Başbakan sen bindin gittin İmralı’ya görüştün demedi. Başbakanımız ne olur ne olmaz diye açıklama yapmış olabilir tabi. Başbakan’ımız devletin görüşmesini kabul etti ama suçu başkalarının üzerine attı.

Ama sayın Başbakan’ım merak ettiğim bir şey var. Benim yaşım küçük o yüzden bilmiyor olabilirim. Kusura bakmayın. Bilen varsa bana açıklasın. Başbakanlığa bağlı kurumlar başbakandan habersiz bu kadar önemli bir iş yapabilir mi ? MİT’in görüştüğü söyleniyor. Eğer MİT Başbakanımızdan habersiz apo ile görüşüyorsa buda bir sorun. Devlet kim ? Hükümet kim ? Bizi devlet mi yönetiyor hükümet mi ? Bizi devlet yönetiyorsa biz neden hükümet seçiyoruz. Ülkenin Başbakan’ı böyle durumlarda sorumluluğu üstlenmelidir. Eğer sorumluluğu üstlenmezse neden o görevde ? Sayın Başbakanımız 23 Nisan hediyesi olarak o koltukta oturmuyor. Oraya görev yapacağına inanan insanların seçimiyle geldi. Aklıma takılan bir soru daha var. Kaymakamlar, Valiler devletin görevlisi mi yoksa hükümetin görevlisi mi ? Valiler hükümet görevlisi mi olarak iş yapıyor yoksa devlet görevlisi mi ?

hukumet

Eğer Valiler devletin valisiyse Aydın İl Valisi bir suç işlemiştir. Gereği yapılmalıdır. Kafam takılan bir sürü soru var. Kaymakamlar hükümetin valisi gibi çalışıyorlar. Benim yaş grubum sadece Akp iktidarı dönemini görmüş olması sebebiyle sadece bu hükümeti biliyor. Ben eskiden kaymakamları, belediye başkanları gibi halk seçiyor zannediyordum. Belediye başkanından çok siyaset yapıyorlar. Hatta halen düşünüyorum. 10 yılda bir seçiliyor olabilirler diye düşünüyorum. Siyaset yapmaları suç değildir en azından. İlçe başkanından çok siyaset yapıyorlar. Nasıl oluyor merak ediyorum.

Eğer Türkiye’de Valiler devletin valisi ise hükümetçiler yapmaları yanlış ve bunların cezalandırılması gerekiyor. Kaymakamlar devletin kaymakamı ise hükümetçiler yapmaları yasak ve yanlış olmaları lazım. Onlarda suç işliyor. Bu kadar suçlu varken bize örnek olarak kimleri göstereceksiniz ? Bu yazıyı gören büyüklerden yardım bekliyorum. Kim devlet görevlisi kim hükümet görevlisi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir