Bugün Marty McFly Geleceğe Dönüş Yaptı | Yazan Gençlik

Bugün Marty McFly Geleceğe Dönüş Yaptı

Flaş, Flaş, gelecek geldi. Marty Mcfly ve Emmet Brown 30 yıl öncesinden bugüne gelerek zamanda yolculuk yapmayı başardı. Hatırlıyor musunuz ? Özgün adı ile Back to the Future filminde başrol Marty Mcfly bir zaman makinesi binerek 21 Ekim 2015 (bugün) tarihine ışınlanıyordu. İşte o gün geldi çattı. Sinema tarihinin başyapıtları arasında gösterilen Back to the Future (Geleceğe Dönüş) filmi ve tabi ki hayranları için tarihi bir gün.

Bir üçleme olan serinin ilk filmi 1985 yılında vizyona girmişti. Bugün daha bir önem kazanan ikinci film ise 1989 yılında yapılmıştı. Ama filmin hikâyesindeki tarih yine 1985 senesi idi. Tam olarak 26 Ekim 1985 tarihinde Mcfly ve doktor lakaplı arkadaşı zamanda yolculuk yaparak 29 yıl sonrasının 21 Ekimine gelmişlerdi.

Bugün film için özel bir gün olması hasebiyle seri yeniden Türkiye ve dünyada yeniden gösterime girecek. Film, bugün Twitter’da uzun süre TT tablosunda kalırken birçok haber ajansının bugünkü bültenlerinde yer buldu. Ayrıca Onedio, TurkcellTVPlus sponsorluğunda Geleceğe Dönüş filmine özel olarak bugün filmde zaman yolcuğunun başlangıç durağı olan 26 Ekim 1985 senesinin haberlerini ve temalı içeriklerini yayınladı.

En nihayetinde gelecek temalı bir bilim kurgu olan Geleceğe Dönüş, tabi ki geleceğin dünyasını tasvir etmeye çalışıyordu. O gelecek bugün geldiğine göre film bugünü tasvir etmeye çalıştı. Peki ne kadar başarılı oldu. Filmde tasvir edilen teknolojiyi biz bugün yakalayabildik mi ?

 

Düz İnce Ekran TV

Bugün akıllı TV teknolojisine dahi kavuştuk. Düz İnce Ekran TV teknolojisinde filmden öndeyiz.

 

Tablet

tablet

Tabletler de yine filmde olduğundan daha iyi ve daha zarif.

 

Parmak İzi Okuma

Kesinlikle parmak izi okuma teknolojimiz de filmden oldukça ileride. Bugün akıllı telefonlarımızın ekran kilidini parmak izi olarak tanımlaya biliyoruz.

 

Çevrimiçi Bankacılık

İnternet bankacılığı da giderek yaygınlaşan bir uygulama. Bir çoğumuz artık banka işlemlerini internetten gerçekleştiriyor.

 

Görüntülü Konuşma

goruntulu-konusma

3G teknolojisi ile görüntü konuşma ile tanıştık ve bugün 4,5 ile tanışmak için gün sayıyoruz.

 

Yüz Tanıma Teknolojisi

Kesinlikle yüz tanımada da iyi bir noktadayız. Bugün Facebook gibi platformlara yüklediğimiz fotograflarımızdaki simaları sistem tanıyabiliyor.

 

Sanal Gerçeklik Teknolojili Oyun Konsolları

sanal-gerceklik-oyun-konsolu

Açıkçası Marty’nin geldiği gelecekte sanal gerçeklik mantığını hayata geçiren oyun konsolu, bizim geliştirdiğimden çok daha dandikti. Marty’nin oyun konsolu bizim sahip olduğumuz sanal gerçeklik teknolojisinin yanında lafı bile edilmez.

 

3D Hologram Filmler

Özel gözlükler kullnarak 3D filmleri izleyebiliyoruz. Hologram teknolojisini de yakaladık. Ama günlük hayatımızın içinde değil.

 

Uçan Kamera / Drone / FlyCam

Pek şaşılacak bir teknoloji değil. Tabi ki var.

 

Uçan Kaykay

ucan-kaykay

Uçan kaykaylar da var artık ama filmdeki kadar gelişmiş değil. Filmde uçan kaykay tam bir uçan kaykay. Gerçekte olan uçan kaykay daha doğrusu mevcut uçan kaykaylar filmdeki gibi her yerde, sokakta ilerleyemiyorlar. Sadece özel yapılmış sahalarda kullanılabiliyor. Nasıl yani ? Mıknatıs ile çalıştıkları için manyetik alanlara ihtiyaçları var. Filmdeki gibi sokaklarda istediğin gibi dolaşamıyorsun.

 

Uçan Araba

ucan-araba

Uçan arabalar hayatımıza girmiş değil ancak konsept olarak varlar. Yani uçan araba prototip olarak var ama filmdeki gibi uçan araba trafiği yok.

 

Akıllı Gözlük

akilli-gozluk

Google bu Geleceğe Dönüş filmi teknolojisini de Google Glass ile hayata geçirdi.

 

Akıllı Tasma

Filmde köpeğin tasması köpeği dolaştırıyordu. Bu kadar akıllı bir tasma icat edilmedi henüz. Ama bazı zekiler drone ile bunu hayata geçirdi.

 

Bağcıklarını Kendi Bağlayan Ayakkabı

Nike, yarın (22.10.2015) Marty’nin ayakkabısını tanıtacak. Şunu belirtmeliyim ki ayakkabılar filmde de olduğu gibi açıklarını bağlamıyor gevşek olan bağcıkları sıkıyor. Ayakkabı malesef şu an satışta değil. 2016’da piyasaya çıkacak ve Nike’dan güzel bir hareket; ayakkabıdan gelecek gelirler parkinson hastaları için kurulan bir vakfa bağışlayacak.

 

Giyilebilir Teknoloji

Giyilebilir teknolojisi sahası gittikçe gelişiyor. Fakat filmdeki seviyeye gelmiş değil.

 

Konsantre Yemekler

konsantre-yemekler

Filmde sıkıştırılmış yiyecekler vardı. Fırına atıldığında hacmi artıyor ve yenebilecek kıvama geliyordu. Bu teknolojiyi birçok bilim kurgu işliyor ama halen bu teknolojiye gelmiş değiliz hatta yaklaşmış da değiliz.

 

Nokta Atışı Hava Tahminleri

Fimde Kemal Sunal’ın filmlerinden olan Üç Kağıtçı’da olduğu gibi yağmurun ne zaman yağıp ne zaman kesileceğini kusursuzca bilen bir meteoroloji teknolojisi vardı. Ama günümüzde romatizma teknolojisi dışında bu kadar doğru bir hava tahmini yapılamamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir