Burada Yazılanları Sakın Bilgisayarınıza Yapmayın | Yazan Gençlik

Burada Yazılanları Sakın Bilgisayarınıza Yapmayın

Sahip olduğumuz bilgisayarımızı iyi niyetlerle temiz tutmak ve ömrünü uzatmak için yaptığımız bazı işlemler bilgisayara ne yazık ki zarar vermekte. Bu nedenle sizlere vereceğimiz bu listedeki kurallara çok iyi uymanız gerek.

desktop-computer

1. Kasa içi temizlik

Bilgisayarlarınızı kullandığınız süresince kirlenmeye her zaman müsaittir. Dış kirlilikten ziyade bilgisayar kasasının iç kısmı da tozlanma ile karşı karşıyadır. Zaman içerisinde fan ve diğer nedenlerden dolayı dozlar birikir. Bu durumda bilgisayarınızın aşırı ısınma gibi problemlerle karşılaşmasına ve bu nedenle bozulması neden olabilir. Boş bil alanda bilgisayar kasasını açıp içini kompresör ile vereceğiniz hava ile tozları temizleyebilirsiniz.

2. Monitörü temizlerken bu hataya düşmeyin

Bilgisayar kullanırken en çok temizliği iyi görebilmek için monitörde arıyoruz. Bunu sağlamak içinse elimize geçen temizlik malzemesi ile parlatmaya çalışıyoruz. Kimyasallar monitöre zarar vermekte. Kağıt havlu gibi araçlarla silmek ise monitörü çizmekte. Çözüm ise su ile ıslatılarak nemli hale gelmiş bir yumuşak bez ile silmeniz ve yumuşak kuru bir bezle kurulamanızdır.

3. Dvd tepsisinin üzerine gitmeyin

Dvd veya Cd’yi tepsiye koymak için açma tuşu bulunmakta. Aynı şekilde Dvd’yi koyduktan sonra tuş ile bilgisayar Dvd’yi almaktadır. Burada el ile itme kullanım ömrünü azaltır.

4. Bilgisayarı power düğmesinden kapatmak

Acil işlerinizde bilgisayarınızın kapanmasını beklemeden power düğmesinden kapatıyorsanız gelecekte oluşabilecek sorunları da göz önüne alıyorsunuz demek. Bilgisayarınızı kapatırken öncelikle programları kapatın. Çünkü açıkken bir anda kapatılan programda sorunlar oluşabilir.

5. Bilgi sahibi değilseniz bilgisayarın kasasını açmayın

“Bir bakayım içeride belki bir şeyleri kurcalar yaparım” düşüncesi ne yazık ki bilgisayarın daha büyük problemler ile karşılaşmasına neden olabilmektedir. Bunun yerine bilen bir kişiden yardım alarak karşılaşabileceğiniz sorunları doğru bir şekilde çözebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir