Cam Disk 360 TB Veriyi Depolayabiliyor | Yazan Gençlik

Cam Disk 360 TB Veriyi Depolayabiliyor

Teknoloji, soruna çözüm arar, bir yolunu bulur ve yeni bir sorun doğurur. Yeni sorun, sınırları sınamayı, seyreder. Felsefeyi bir köşeye koyup sadede gelirsek; Southampton Üniversitesi’nin geliştirmiş olduğu yeni nesil bir disk tam olarak 360 TB veri depolayabiliyor. Ayrıca bahsettiğimiz disk camdan ve hemen hemem bir madeni para ile aynı ebatlara sahip.

Nerden Nereye…

…Dün kilobaytlarla ifade edebileceğimiz disketlerden 360 TB can disklere… Bugün ise hâlihazırda dijital verilerimizi depolamak için DVD veya HDD gibi çözümlere başvuruyoruz. Ancak bunlar gelişen teknoloji karşısında şimdiden ilkel kaldılar. Konumuz cam disklere döner isek bu camdan diskler 360 TB deri depolayabiliyor ve üstüne üstlük sakladıkları veriyi 13.8 milyar yıl muhafaza edebiliyorlar.

Daha Uzun Yaşayacağız !

Nasıl ? İnsanlar iki kere ölür derler; İlk ölümü nefes almayı bıraktığında, ikinci ölümü ise adlarının son kez anıldığında. Cam Disk sakladığı veriyi 13,8 milyar yıl koruduğuna göre ikinci ölümümüz ilk ölümümüzden bir hayli geç olabilir, bu 360 TB’lık disklerle.

Teknik Özellikleri

sargon-adem

Southampton Üniversitesi’nin geliştirmiş olduğu bu ölüm geçiktirici cam disk lazer yazdırma tekniği ile üretildi. Cam Disk, 360 TB ‘lık dijital veriyi 5 katman halinde saklıyor. Bunun yanı sıra, 1000°C dereceye gibi büyük sıcaklıklara dahi dayanabiliyor. Ancak biçilen 13.8 milyar yıl ömür disk oda sıcaklığında tutulduğu taktirde geçerli.

2 yorum yapılmış

  1. facebook ta paylaş diyorum cüklü adamın resmi cıkıyor kardeş ne alakası var su resimle paylaştıgın bilginin sırf bu yüzden geri vites yaptım

    1. Face’de içeriği paylaşırken görseli kaldırabiliyorsunuz (sanırım :)). Neden böyle bir görseli içeriğe ekledim; cam diski geliştiren mühendisler tanıtım için ürettikleri numume ürünün üzerine bu tabloyu basmışlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir