Çanakkale Savaşı Hatıraları 3 | Yazan Gençlik

Çanakkale Savaşı Hatıraları 3

Mustafa Kemal’in Hayatını Kurtaran Saat

10 Ağustos 1915. Conkbayırı’nı almak ve bütün boğaza hakim olmak için ingilizler 20.000 kişilik bir kuvvetle günlerce kazdıkları siperlere yerleşmişler, hücum anını bekliyorlardı. Gecenin karanlığı tamamen kalkmış, tan ağarmak üzere idi. 8 Tümen komutanı ve diğer subaylarını çağırdım.

Mutlaka düşmanı mağlup edeceğinize inanıyorum. Ancak siz acelet etmeyin evvela ben ileri gideyim.Size ben kırbacımla işaret verdiğim zaman hep birlikte atılırsınız dedim. bu durumdan askerlerini de haberdar etmelerini istedim. Hücum baskın tarzında olacaktı.Sakin adımlarla ve süzülerek düşmana 20-30 metre yaklaştım.Binlerce askerin bulunduğu Conkbayır’nda çıt çıkmıyordu. Dudaklar sessizce bu sıcak gecede dua ediyordu.Kontrol ettim. Kırbacımı başımın üstündekadlırıp çevirdim ve birden aşağı indirdim. Saat 04.30’da kıyametler kopmuştu İngilizler neye uğradıklarını şaşırmışlardı.Allah Allah sesleri bütün cephelerde, karanlıkta gökleri yırtıyordu.

Her taraf duman içinde ve heyecan her yere hakim olmuştu.Düşmanın topçu ateşi gülleleri büyük çukurlar açıyor her tarafa şarapnel ve kurşun yağıyordu.Büyük bir şarapnel parçası tam kalbimin üzerne çarptı, sarsıldım elimi göğsüme götürdüm kan akmıyordu. Olayı Yb. Servet Bey’den başka kimse görmemişti. Ona parmağımla susmasını emrettim.Çünkü vurulduğumun duyulması cephelerde panik yaratabilirdi. Kalbimin üzerinde cebimde bulunan saat paramparça olmuştu. O gün akşama kadar birliklerin başında daha hırslı çarpıştım. Yalnız bu şarapnel, kalbimin üzerinde aylarca gitmeyen derin bir kan lekesi bırakmıştı. Aynı gün gece yani 10 Ağustos günü beni mutlak ölümden kurtaran ve parçalanan saatimi Ordu Komutanı Liman von Sanderse hatıra olarak verdim. Çok şaşırmış ve heyecanlanmıştı. Kendileri de altın cep saatini bana hediye ettiler. Bu hücümlarda İngilizler binlerce ölü bırakarak tamamen geri çekildi ve Çanakkale’nin geçilmeyeceğini iyice anlamış oldular.”

Kaynak: 1915 Çanakkale Savaşı Sayfa 137

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir