Çanakkale Savaşı Hatırası | Yazan Gençlik

Çanakkale Savaşı Hatırası

İşgalcilerin  Tek Başarısı

 

18  Aralık günü de son hazırlıkların tamamlanmasıyla geçti. Siperlerden geriye doğru kıyıyla inen yollara mayınlar yerleştirildi.  Bunların arasındaki daracık yol da un ve tuz dökülerek belirlendi.

Bu arada, siperlerde hâlâ asker olduğu izlenimi verebilmek için de tüfeklerin, kendi kendilerine ateş etmelerini sağlayacak bir mekanizma ile çalışması sağlandı. Tüfek bir yere sıkıca tesbit ediliyor, tetiğine de ip bağlanıyordu. İpin ucunda delik bir konserver kutusu vardı. Bunun üzerine de içini suyla doldurdukları bir başka kap yer alıyordu. Bunda alttakine damlayan suyla dolmaya başlayan kap yeterince ağırlaşınca tetiği düşüyor, tüfek te ateşlenmiş oluyordu. Bu usulün mum aleviyle harekete geçen bir başka şekli daha vardı.

Bu tüfekler öyle düzenlenmişlerdi ki, Anzak siperleri bütünüyle boşaldıktan yarım saat sonrasına kadar bile yer yer silah sesleri duyulmuş olacaktı. İngilizler’in Gelibolu Yarımadası’ndaki birliklerini geri çekmeleri başarıyla sonuçlandı. Aslında dev bir donanmayla geldikleri Çanakkale’de, düşmanların tek başarısı Gelibolu’yu bu şekilde başarıyla tahliyeleri olmuştur.

 

Kaynak :   [ Mustafa Turan ]  —> Destanlaşan Çanakkale Kitabı Sayfa 143-144

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir