Canlı Hücresi Modeli Kısa Belgesel | Yazan Gençlik

Canlı Hücresi Modeli Kısa Belgesel

Bilindiği gibi hücre canlılığın en küçük organize olmuş yapı birimidir. Hücreden daha alt birimi ifade eden organik yapısal birimler tek başlarına canlılıklarını koruyamazlar. Tabi ki istisnalar da mevcut. Başka bir husus ise insan gibi karmaşık ve çok gelişmiş organizmalarda da hücre vücut dışında tek başına canlılığını koruyamıyor fakat bu tek hücreli organizmaları göz ardı etmemiz gerektiği anlamına da gelmez. Dev, yaşam formları kümesinde tek hücrelilerin de var olması bir yerde hücrenin canlının, canlılığın en küçük yapı birimi olduğunu kanıtlamaz ama güçlendirir niteliktedir.

Hücre Modelleme

Hücrenin tanımını yaptıktan sonra gelelim hücre modellemelerine… Günümüzdeki hücre modeli mükemmel fakat teknolojinin az gelişmiş olduğu dönemlerde de hücre tasviri günümüzdeki kadar ayrıntılı mıydı ? Demek istediğim şudur; İnsan  gözü canlı hücresini göremez ama günümüz teknolojisi mikroskoplarla bunu kısmen ve dolaylı olarak mümkün kılıyor. Bu sayede bir hücrenin nasıl yapı olduğunu zihnimizde canlandırabiliyoruz. Ve diyoruz ki hücre kabaca çekirdek, sitoplazma ve organellerden oluşuyor. Burada yapmış olduğumuz nedir, bir modelleme… Yapmış olduğumuz tanımın devamına ” Bir hücre, zar ile çevrilidir. İçerisinde sitoplazma denen bir sıvı vardır. Bu sitoplazma içerisinde de enerji üretimiyle görevli mitokondri, geçici depolama görevinde koful ve hücreyi yöneten çekirdek bulunur. ” gibi bir ifade eklersek başlangıçta yapmış olduğumuz zihindeki hücre modelini geliştirmiş ve ayrıntıya kavuşturmuş oluruz.

İşte günümüz bilim dünyasında bu hücre modeli çok ayrıntılı bir açıklamaya sahip. Ancak geçmişte belgesellerden de hatırlayacağımız üzere hücrenin tasviri bu kadar sağlam değildi. İlk başlarda hücre içi jel dolu basit bir baloncuk olarak tanımlanıyordu. Hücre modelinin tarihi süreci ile ilgili daha fazla ayrıntıya girmeyeceğim. Daha fazla ayrıntı Mailce’nin YouTube kanalındaki ” Gözle Görülemeyen Organik Şehir ” başlıklı belgeselinde mevcut.

Kısa belgesel hücre modelini çok yaratıcı bir şekilde tasvir etmiş. Hücre belgeseli canlı hücresini bir şehre benzetiyor. Kesinlikle çok faydalı ve yaratıcı bir çalışma olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir