Cep Telefonunuzu Satmadan Önce Yapmanız Gerekenler | Yazan Gençlik

Cep Telefonunuzu Satmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Cep telefonunuzu satmak istediğinizde alıcı kişinin bilgilerinize ulaşmasını istemiyorsanız bunu için iyi bir temizlik işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Akıllı cep telefonlarımız bilgisayarlar gibi çalıştığı için silinen veriler bit formatında cep telefonunda saklanmakta ve bu sistemi bilen kişiler tarafından tekrardan görüntülenebilir bilgilerdir. Bu nedenle cep telefonunuzu satmadan önce gerçek temizlik işlemini gerçekleştirmeniz gerek.

cep-telefonu

iOS ve BlackBerry cihazlarda verileri tamamen silme

Akıllı cep telefonunuz iOS veya BlackBerry ise o zaman işiniz biraz daha kolay olmakta. Bu cihazları satmadan önce verilerinizin yabancı kişilerin eline geçmemesi için cep telefonunuzu fabrika ayalarına döndürmeniz yeterlidir. İki işletim sistemi de cihazın fabrika ayarlarına dönmesi ile bütün bit formatındaki verileri silmektedir. Bu sayede telaş edebileceğiniz herhangi bir sorun yoktur.

Android cihazlarda verileri tamamen silme

Android cep telefonlarında durum biraz daha farklı. Android işletim sistemi daha geniş ve açık kodlu olduğu için fabrika ayarlarına döndükten sonrada verilerin kurtarılabilmesine imkan tanımaktadır. Peki bu veriler nelerdir? Wifi kayıtlı şifreleriniz, internet bankacılığı şifreleriniz, fotoğraflar, yer bilgileri ve daha bir çok silinen veri tekrardan kullanılabilir.

Android cihazlarda verileri tamamen silmek için öncelikle sim kartınızı ve MicroSD kartınızı çıkarın. Ayarlar, Güvenlik, Şifreleme seçeneklerinden şifreleme gerçekleştirilebilir. Daha sonrasında cihazınızı fabrika ayalarına dönmesini sağlamanız yeterlidir. Bu uygulama sayesinde cep telefonunuzu başkasına sattıktan sonra verilerinizin güvenliği için endişeye düşmenize gerek kalmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir