Çin İç Göçü Tüm Hızıyla Devam Ediyor | Yazan Gençlik

Çin İç Göçü Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Çin’in yeni yıl kutlaması diğer ülkelere göre farklı olmakta. Maynum yılından Horoz yılına girecek olan Çin halkı, memleketine gitmek için harekete geçti ve bu nedenle dünyanın en büyük iç göçü olarak adlandırılan Bahar Bayramı başladı.

Çin’de her yıl yüz milyonlarca kişi Çuncie yani Bahar Bayramı’nı kutlamak üzere memleketine gidiyor. Bu kadar yoğun bir kalabalığın farklı bölgelere gitmesi sonucu da ulaşım konusunda büyük kuyrukların meydana gelmesi de kaçınılmaz olmakta. Çuncie 13 Ocak’da başladı ve 21 Şubat’a kadar devam etmekte. Yeni yıla aileleri ile girmek büyük bir gelenek olduğu için insanlar için ailelerin yanına gitmek çok önemli. Genel olarak insanlar bu tatil günlerini kendi tatil günlerini ile birleştirerek 40 güne kadar çıkarmakta ve yılın en büyük tatili yapılmakta.

Geçen seneye göre seyahat edenlerin sayısında 2.3 artışın olması da bekleniyor. Tahminlere göre bu yıl 3 milyon 28 milyon seyahatin yapılması beklenmekte. 292 milyon kişinin evlerinden uzak şehir merkezlerinde çalıştığı ülkede en çok tercih edilen ulaşım aracı ise trenler. Bu nedenle ailelerini görmek için seyahat edecek kişiler Pekin Merkez Tren İstasyonu’nda büyük kalabalıklar oluşturuyor. Yoğun olmasına karşı renkli görüntülerinde yaşandığı bu dönemde şehirler ise hayalet kente dönüyor.

Bilet alımlarında ise insanlar %70 oranında interneti tercih ediyor. %30’luk kesim ise biletlerini gişelerden almayı tercih ediyor. Her yıl olduğu gibi bu yılda büyük bir yoğunluğun yaşandığı şehir merkezlerinde tatil dönüşü de aynı görüntülerin yaşanması beklenmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir