Çocuklarda Depresyon Belirtileri | Yazan Gençlik

Çocuklarda Depresyon Belirtileri

Çocuk Depresyon

Kendini mutsuz veya boşlukta hissetme;

Depresyonun en temel belirtisi mutsuzluktur. Küçük çocuklarda ve bebeklerde depresyonda olduklarında mutsuzluk duygusu yaşarlar, ancak bunu anlatmazlar. Aile ve yakın çevre dikkat ederlerse mutsuzluk durumunu anlayabilirler.

Bebeklerde çevreye olan ilginin yitirilmesi, canlılık ve sevinç duygularının gösterilmemesi, ağlandığında ise uzun süre yatıştırılamaması mutsuzluk belirtisidir.

Çocuklarda mutsuzluğun ifadesi, davranışlarladır. Hiç bir şeyden mutlu olmama, sürekli yakınma, az gülüp sebepsiz ağlama, oyunları sürdürmeme ve arkadaşlarıyla geçinememe çocukların mutsuzluklarını gösterme davranışlarıdır.

İlköğretim çağında ki çocuklar ise hem davranışları hem de sözel olarak mutsuzluk ifade edebilirler.

Eskiden zevk aldığı şeylerden zevk almamaya ya da eskisi kadar hoşlanmama;

Erişkinler kadar olmasa da depresyonda ki çocukta eskiden hoşlandığı etkinliklerden zevk almamaya başlayabilir. Depresyonda ki çocukların küçük kısmında ilgi ve istekte azalma, bunun yanında huzursuzluk ve gergilikte artma gözlenebilir. Çocukluk çağına özgü canlılık ve kıpır kıpırlık kaybolur, doğal davranış yitimi görülür.

Çocuklar gergin, sıkıntılı ve huzursuz olabilirler..

Çocukları depresyonda olan aileler “of sıkıldım” sözlerini çok işitirler. “Of sıkıldım” deme, iç çekme, üzgün ve gergin görünüm çocuklarda depresyonun en önemli belirtisidir.

Anne – Babayı sinirlendirene kadar uğraşma, en yakınlarıyla ilişkisinde bozulma, sık tartışma ve küsme;

Depresyonda ki çocuk kurallara daha az uyar ve anne babayı daha sık sinirlendirir. Bu huy değişimine başta anlam vermeyen anne babalar çocuklarının kendilerini sürekli olarak sinirlendirecek hareket yapmalarının normal bir davranış olmadığının farkına varırlar. Depresyonda ki bir çocuk çok sudan bir bahane ile sorun çıkarabilir. İstediği bir şey için tutturması, normal çocuğun tutturmasından çok farklıdır. Normal bir çocuk, istediği bir şeyin olması için bir süre ısrar eder, yapılamadığında kabul edebilir. Depresyonda ki çocuk ise amaçsız, herhangi bir şey için tutturabilir. Tek bir amacı vardır aslında içindeki mutsuzluk ve huzursuzluğu çevresine yansıtmak. İstediğinin yapılamasından çok anne-babayı sinirlendirmek amaç olmuştur.

Bilinmesi gereken nokta depresyonda ki çocuğuni olumsuz davranışıyla anne-babayı tükenme noktasına getirmesi, isteyerek yaptığı bir şey değildir. İçindeki huzursuzluk, mutsuzluk ve gerginliğin bir ifadesidir.

Çocuklardada sinirlilik ve öfke patlamaları olabilir..

Genellikle anne-babaların çocuklarında farkına vardıkları belirti sinirlilik halidir. Sinirlilik hali çocuklarda o kadar fazladır ki aile tarafından sinir krizi olarak nitelendirilir. Çocuk ve aile arasında ki bir inatlaşma, çocuğun kendine ve eşyalara zarar vermesine kadar gidebilir.

Bedensel yakınmalar: Sık sık baş ağrısı ve karın ağrısı olabilir…

Depresyonda ki çocuk çevresinin, ilgisini üzerine çekecek bu bedensel belirtileri bilinç dışı yada bilinçli olarak sergiler. Bedensel yakınmalar, çocuğun , içindeki sıkıntıdan kurtulmak için bir çeşit yardım isteme yöntemidir. Özellikle baskıcı veya aşırı kuralcı anne-babaların çocuklarında bu tür yakınmalar daha fazla görünür. Baş ağrısı, mide bulantısı gibi yakınmaların psikolojik olduğunun anlaşılmasındaki en önemli nokta, bu belirtilerin çocuğun sıkıntısını ortaya çıkaracak ortamlarda görülmesidir. Okula giderken veya sınav öncesi gibi…

Çocuklarda iştah ve yeme sorunları olabilir..

Depresyonda ki erişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da iştah sorunları yaşayabilir. İştah azalması veya artması, eskiye oranla daha çok yemek seçme, aileyle birlikte yemek yemeyi reddetme, ve yemek masasında ufacık şeylerden huzursuzluk çıkarma yemekle ilgili en sık rastlanan sorunlar arasındadır.

Çocuklar uyku sorunu yaşayabilir..

Gece uykuya dalmakta güçlük, sık sık uykudan uyanma, gece korkuları ve gece yalnız yatmama gibi uyku sorunları görülebilir.

Kendine güvende azalma, değersizlik ve suçluluk duyguları taşıma;

Çocuklarda depresyonun en önemli belirtilerinden biride kendine güvenin azalması ve çocuğun kendini değersiz hissetmesidir. Sözel olarak bu durumu dile getirmeseler de söylediklerinden ve davranışlarından bu durum anlaşılabilir. “Ben yapamam”, “Ben başaramam”, “Kimse beni sevmiyor”, gibi cümleler kendine güvenin azalması ve değersizlik hissinin belirtileri olabilir.

Sık sık basit şeyler için ağlayabilirler…

Depresyondaki çocuklar eskiye oranla daha sık ağlarlar. Eskiden hiç ağlamayacakları şeylere hatta televizyonda ki programlar nedeniyle bile ağlayabilirler. Bazı çocuklarda sık ağlama görülmese de gözlerin dolması veya sık sık ağlayacakmış gibi olma duygusu görülebilir.

Konsantrasyon güçlüğü ve derse olan ilgi azalabilir…

Bir konuya dikkati toplama yani konsantrasyon güçlüğü çocuklarda depresyonun en önemli belirtilerindendir. Bir konuya dikkati vermede güçlük, depresyonda ki çocukların en sevdiği çizgi filmi izleyememe de, oyunu sürdürememe de gözlenebilir. Dikkat eksikliği, çocuğun ders başarısında da düşmeye sebep olabilir.

Arkadaş ilişkilerinde bozulma olabilir..

Çocukların mutsuzluk, sinirlilik ve alınganlık durumu arkadaş ilişkilerine de yansıyabilir. Arkadaşlarıyla alınganlıki huzursuzluk nedeniyle sık tartışabilirler. Okul öncesi dönemde ise depresyonda olan çocukları daha çok yalnız oynamayı tercih ettikleri gözlenmektedir.

Kaynak : Susan Smith McKinney Yanlış Çocuk Kitabı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir