Çocuklarda Özgüven Eksikliği Nedenleri | Yazan Gençlik

Çocuklarda Özgüven Eksikliği Nedenleri

Çocuğunuz sizin hayatınız boyunca yetiştirdiğiniz en önemli varlık olacaktır. Kendi kanınızdan ve canınızdan olan çocuğunuzu çok sevmenizin yanı sıra ona göstereceğiniz bazı davranışlar ile onun kendine olan özgüveninin azalmasına neden olabilir. Çocuklarda özgüven eksikliği nedenleri konusunda bir bilgi birikimine sahip olursanız çocuğunuzun kendine güvenen, başarılı ve sağlıklı bir psikolojiye sahip olan bir birey olmasını sağlayabilirsiniz.

cocuklarda--ozguven

Günlük yaşamda çocuğunuzun davranışlarında bazı noktaları incelemeniz özgüven eksikliğinin olup olmadığının tespiti için yeterlidir. Çocuğunuz eğer düşüncelerini doğru aktaramıyorsa, sorumluluk almayı istemiyorsa, ürkek bir tavır takınıyorsa, karar vermeden zorluk çekiyorsa, güvendiği kişilerden ayrılmak istemiyorsa, yeni ortamlara giremediği gibi başladığı bir işte çok fazla kontrol yapıyorsa özgüven eksikliği konusunda şüphelenebilirsiniz.

Çocuğun özgüven eksikliği ileri zamanlarda büyük sorunlar yaşamasına neden olabilir. Sosyal ilişkilerinde başarılı olamamanın yanı sıra az kişi ile arkadaşlık ilişkisi kurma eğilimi gösterir. Yaşamın getirdiği stresli olaylar karşısında stres yönetme güdüsü daha az olur ve bu tarz gelişmelerde daha çok yıpranır. Sahip olduğu gerçek performansını gösteremez. Buda hem iş hem de ilişki hayatında olumsuzluklara neden olur.

Özgüvenin çocukta gelişmesi için, yüksek sesli konuşma ve okuma egzersizleri yaparak çocuğun kedine olan güveninin artması sağlanabilir. Çeşitli ortamlarda önceden hazırladığı konularda konuşma yapması sağlanabilir. Çocuğa kesinlikle başarı duygusu tattırılmalıdır. Spor, gösteri gibi aktiviteler ile çocuğun sosyal ortamda daha rahat edebilmesi sağlanmalıdır.

Yapacağınız bu aktiviteler sayesinde çocuğunuzun kendine güveni geldiği gibi daha başarılı bir birey olmasını da sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir