Çocuklarınıza Sorumluluk Bilincini Nasıl Aşılarsınız? | Yazan Gençlik

Çocuklarınıza Sorumluluk Bilincini Nasıl Aşılarsınız?

Herkes çocuğunun başarılı, sorumluluk sahibi, güçlü biri olmasını ister. Peki, çocuğumuzun bu özelliklere sahip olması için neler yapıyoruz? Çocuklarda sorumluluk bilincini oluşturma anne ve babaların üzerine düşen çok önemli bir görev. Çocuklarınıza sorumluluk bilincini aşılama çok sıkıntılı bir süreçte olabilir çok kolay bir süreçte olabilir. Neler yapmanız gerektiğini bilirseniz bu süreç sizin için daha rahat geçebilir.

is-ogrenen-cocuk

Çocuğunuzu tanıyın

Aileler genel olarak çocuklarını en iyi tanıyanın onlar olduğunu söylerler. Bu durumda ne kadar haklı olsalar da kaçırdıkları noktalar olabilir. İleride onlara sorumluluk bilincini yerleştirmek için çocuklarını çok iyi tanımaları gerekiyor.

Ona en iyi örnek siz olun

Siz çocuğunuzun sorumlu biri olmasını isterken sizin durumunuz nedir? Çocuk aile fertlerini her zaman örnek alır. Bu nedenle öncelikle siz sorumluluk konusunda kendinizi göstermeli ve ona büyük bir örnek olmalısınız.

Kaldıramayacağı yükleri yüklemeyin

Sorumluluk bilinci gelişsin diye ona zor görevler vermeyin. Yaşına uygun görevler vermeniz yapamama psikolojisine girmelerini engeller ve başarıyı tattır.

Öz güven ve sorumluluk paralel ilerler

Ona verdiğiniz bir sorumluluğu veya kendisinin yapması gereken bir sorumluluğu doğru, zamanında ve eksiksiz bir şekilde gerçekleştirmesi için onun öz güveninin sağlam olması gerekir. Bunu da sizin yardımlarınız ile sağlayabilir. Öz güveninin artması için elinizden gelen her şeyi yapın. Onun kendine olan güveni ileride gerçekleştirmesi gerekenleri yapması için oldukça önemli bir etken olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir