Dışarıdan Modern Yaşam Nasıl Görünüyor ? | Yazan Gençlik

Dışarıdan Modern Yaşam Nasıl Görünüyor ?

Yıllar sonra hapisten çıkan adamın gözünden teknolojinin 40 yılda geldiği nokta; 40 yıl sonra özgürlüğüne kavuşan adam modern yaşam tarzımıza ve teknolojiye nasıl tepki verdi ?

Bizler şu hızla değişen dünyada tutunmak için değişim kadar hızlı hareket etmeye çalışıyoruz. Ki ancak bu şekilde modern yaşam tarzına ayak uydurabiliyoruz. Ne kadar hızlı olsak da her şeye yetişmek zor hatta imkânsız. Bu kadar hızlı yaşamak bizlere bir şeyler kazandırırken başka yönden bir şeyler kaybettiriyor. Tabii bu yaşam tarzını biz oluşturduğumuz, bu sistemin bir parçası olduğumuz için bana kalırsa neyi kaybettiğimizi ve neyi kazandığımızı pek bilmiyoruz. Belki elde etmek istediklerimizi kaybediyor uzak durmak istediklerimiz bizi çevreliyordur. Sisteme hapsolduğumuz için göremiyoruz bunları; fark edemiyoruz.

Ya yaşam tarzımıza, teknoloji ile ilişkimize dışarıdan baksaydık, bakabilseydik nasıl görünürdü ? Belki biz dışarıdan bakamıyoruz ama 44 yıl hapis yatan Otis Johnson’ın böyle bir şansı var. Hepimiz bir kere de olsa aklımızdan “ Eski insanlar günümüz teknolojisini görseler ne düşünürlerdi ?” diye aklımızdan geçirmişizdir. Bence bunun cevabını 25 yaşında hapse girip 44 yıl sonra yani 69 yaşında tahliye olan bir adam verebilir.

Polis memuruna saldırmaktan cezaevine atılan Otis Johnson, çıktığında değişen dünyayı anlatıyor.


Videonun Türkçe çevirisi: [Göster] [Gizle]
(çeviri çok uzun; haberin devamında konu özet geçilmiştir)

Hapishaneye girdiği 1971 yılında caddeleri saran ışıklı reklam tabelaların olmadığını anlatıyor. İlk başta insanların kendi kendine konuştuğunu düşünmeye başlamış ama yanlarına yaklaştığında anlamış ki kulaklarındaki kulaklıklarla konuşuyorlarmış. Şaşırdığını belirterek 60’larda ve 70’lerde bu tarz şeylerin sadece CIA gibi birimlerde olduğunu bilirim diyerek artık herkes CIA veya FBI’dan mı diye diye soruyor.

Yıllarca hapis yatan adamın anlattıklarına baktığımızda yıllar içinde beslenme tarzımız da değişmiş. Artık marketlerde çok fazla çeşit yiyecek var. 60’larda ve 70’lerde görmediğimiz kadar fazla ve çok farklı yiyecekler.

Düşünsenize 44 yıl kadar toplumdan izole olmuş biri bu kadar şaşırıyor ise bir de yüzyıllar öncesinden gelecek biri günümüz dünyasına ne tepki verirdi acaba ?  Geçmişten günümüze birini getiremeyiz ama Johnson gibi dış dünyadan izole bir şekilde yaşamış birileri bu cevabı verebilir sanırım. Hiç televizyon, bilgisayar görmemiş birileri; hatta at arabaları gibi bir teknolojiden habersiz birileri. At arabası teknoloji mi demeyin tekerleği, dingili, mili var bunlarda bir teknolojidir. Tamam da nerden bulacaksın böylesini derseniz, Kuzey Sentinel Adası’nda yaşayan kabile tam da tarifime uyuyormuş. Açıkçası doğru mu bilmiyorum, ben Ruhi Çenet’in yalancısıyım. Dünyanın en ıssız 8 yerini anlattığı videosunda bahsediyordu.

Ruhi Çenet’in dünyanın en ıssız 8 yerini anlattığı video

Günümüz teknolojisi falan derken aklıma 1989 yapımı Geleceğe Dönüş II filmi geldi. Filmde başroller 1985 yılından 2015 yılına ışınlanıyordu. Tabii gelecek teması işlendiği için geleceğin teknolojisi üzerine öngörüler veya tahminler kaçınılmaz oluyor. Orijinal ismi Back to the Future II olan filmin geleceği şuan bizim geçmişimiz oluyor. Herneyse filmin yönetmeni Robert Zemeckis şu anki teknoloji ile alakalı tahminlerinin bazıları tutmuştu. Hangi tahminlerinin tuttuğunu öğrenmek istiyorsanız Bugün Marty McFly Geleceğe Dönüş Yaptı başlıklı galerimize göz atabilirsiniz. Filmi de izlemenizi tavsiye ederim. Yıllar sonra hapisten çıkan adam Otis Johnson’ın şaşkınlığının nasıl bir şey olduğunu anlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir