Dizel Araca Benzin Konulursa Ne Olur ? | Yazan Gençlik

Dizel Araca Benzin Konulursa Ne Olur ?

Araç yakıtı denildiğinde bundan kısa bir süre önce aklımıza sadece benzin gelirdi. Son 10 15 yıl içerisinde dizel otomobillerin motorlarında görülen iyileşmeler ve yakıt tasarrufu sayesinde artık bir çok araç dizel yakıtı ile çalışmaktadır. Hal böyle olunca nadirde olsa araçlara yanlış yakıt koyma ihtimali oraya çıkıyor. Peki, dizel araca benzin konulursa ne olur?

benzin-pompasi

Dizel araca benzin konulursa motor çalışır mı?

Dizel bir araca benzin koymak aslında kolay değil. Bunun nedeni ise yakıt istasyonlarında bulunan pompaların aracın depo kapağına göre olmasıdır. Dizel ve benzin pompalarının boyutları farklı olduğu için karışıklık çok büyük oranda zaten engellenmektedir. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı karışıklık yinede olmaktadır.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda dizel yakıt ve benzinin depodaki oranları çok önemlidir. Eğer dizel araca çok az miktarda benzin eklenmişse araç çalışır ve az miktarda olan benzinin yakılmasında belirli oranlarda güç kaybı yaşanır. Ancak benzinin ciddi oranda olması durumunda araç çalışsa da tekleme, siyah duman atma, performans düşüklüğü gibi durumlarla karşılaşılabilir. Aynı zamanda ciddi hasarlara da yol açması mümkündür.

Dizel araca benzin konulursa ne yapılmalı?

Böyle bir durumla karşılaştığınızda öncelikle bu durumun tutanağı yakıt istasyonu ile tutulmalıdır. Daha sonra aracınızı yetkili servise göstermeniz en doğru seçenek olacaktır. Deponuzu boşaltmakta bir yöntemdir ancak bu şekilde tam olarak depoyu boşaltmak mümkün olmayabilir. Bu nedenle aracınızı çalıştırmadan servise götürmeniz sizin için oldukça faydalı olacaktır.

1 yorum yapılmış

  1. Benimde opel insignia 2.0 aracıma yanlışlık ile bir bucuk litre benzin koydum depo boş oldugu için üzerine 56 litre motorun ilave ettim 15 km yol gittm aracın çalışmasında bir sıkıntı yok ilerde sıkıntı olurmu diye endişelim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir