Meslek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler | Yazan Gençlik

Doğru Meslek Seçimi

Meslek Seçimi

Tüm Türkiye genelinde aralarında benimde olduğum binlerce öğrenci Lisans Yerleştirme Sınavının ardından üniversite tercihlerinin derdine düşmüştü. Üniversite tercihleri dün (18 Temmuz 2013 ) itibariyle sonlandırıldı. Böylece artık nereye yerleşeceğim acaba telaşı başladı. Her süreci ayrı sıkıntılı geçen üniversiteler umarım gelecekte gözle görülür bir gelişime sebep olabilirler.

Bu süreci yaşarken daha önceleri de bildiğim fakat aklımın bir kıyı köşesinde sakladığım ve şaka gibi dediğim bir mevzuyu sizlerle paylaşmak istedim. 12 yıl boyunca eğitim almış ve 18 yaşına gelmiş bir bireyin halen gelecekte ne iş yapacağı hakkında kararsız kalması beni çok şaşırtır. Nasıl olur da onca yıl içinde neye ilgili olduğunu kestiremez bir insan ?

Aslına bakarsak akranlarımda aramamalı suçu. Onları yetiştirenler başta aileleri, öğretmenleri, arkadaşları, akrabaları neden yönlendirmez veya neden kendini tanımasına yardımcı olmaz ? Gerçi hoş yaptığı işi sevmediğini 20 sene çalıştıktan sonra anlayan insanlar var. Onların yanında ne iş yapacağını bilmeyenler masum kalıyor ama şaşıyorum ben yinede.

Bireyin meslek seçimi konusunda oldukça dikkatli olması gerekli çünkü sevmediğiniz bir işi yapmak sevmediğiniz biriyle evlenmekten daha kötüdür. Meslek Seçimi konusunda birey kendi kendine yetmeli. İnternette basit bir araştırma yaptığımızda görüyoruz ki meslek seçimi konusunda testler var. Fakat bu testlere güvenerek meslek seçmek komik olacaktır. Çünkü verdiğiniz cevaptan bile emin olamazsınız bu testlerde.

Meslek seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli husus bence  hislerinizdir. Bütün mesele o işi sevmekle başlar. Eğer o seçtiğiniz işi sevmiyorsanız ve sadece sağdan soldan duyduğunuz cümlelerle seçiminizi yapmışsanız, geçmiş olsun. Bundan sonraki hayatınızı, büyük ihtimalle söylenerek gittiğiniz işinizle geçireceksiniz.

Şöyle ki her sabah yataktan kalkmak size zor gelecek ama mecburen uyanacaksınız. Sesli veya içinizden söylenerek iş yerinize gideceksiniz. İşinizin başına geçeceksiniz ve gözünüzün sürekli saate gittiğini fark edeceksiniz. Bir an önce akşam olsun evime gideyim diye geçireceksiniz içinizden. Hiç bir zaman sevdiğiniz işi yaptığınızda mutlu olacağınız kadar mutlu olamayacaksınız. Ve başarı… Sevmediğiniz işte ne kadar çalışkan olursanız olun başarınız sınırlıdır.  Sınırlı başarı, sınırlı kariyer demektir. Eğer dünyanın en çok kazandıran mesleğini bile seçseniz sevmedikten sonra kazancınız yine sıradan olacaktır. Sıradan kazanç için kendinize eziyet ederek bir ömür geçirmiş olmaksa çabası.

Ne iş yapmak istediğinize karar verin !! Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız önce kendinizi tanımaya çalışın. Sevdiğiniz yiyeceklerden, giydiğiniz kıyafetlere, gezdiğiniz yerlerden, uyku düzeninize her şeyi düşünün. Çünkü hayatınızda yaptığınız her şey direk hislerinizle bağlantılıdır. Mesleğinizde öyle. Üniversite tercihlerini yaparken değil liseye başlarken mesleğinizi seçmiş olmanız diğerlerinin 4 sene önüne geçmenizi sağlar. 1 dakikanın bile önemli olduğu dönemde 4 sene büyük kayıp olur. Unutmayın nereye koşacağınızı bilmiyorsanız koşmanızın pek bir önemi yoktur. Önemli olan koşmak değil  doğru yöne koşmaktır.

Hangi mesleği seçmeliyim ? Bu soruyu başkalarına sormaktan vazgeçin. Bu sorunun cevabını sizden iyi hiç kimse bilemez. Binlerce meslek var ve hangisini seçeceğinizi sizin bilmeniz gerekiyor annenizin değil… Elbette bu süreçte yardım almayın demiyorum fakat mesleğinizi de başkalarına seçtirmeyin.

Meslek seçimini etkileyen faktörler nelerdir ? Bu sorunun cevabı şüphesiz insanın kendi karakteri, alışkanlıkları ve aile yapısıdır.  Alışkanlıklarınız yeteneklerinizi belirler. Karakteriniz sınırınızı. Aile yapınız ise kararlarınızı. Yetenekleriniz, becerileriniz, merakınız, kendinize olan güveniniz, kazancınız mesleğinizi seçmenizde etkili olan unsurlardır. Mesleğinizi seçmeden önce kendinizi iyi tanıyın.

Meslek seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ? Seçeceğiniz mesleği ömür boyu sahiplenmeyi göze almanız gerekir. Yeri gelecek iş arkadaşlarınızı ailenizden daha sık göreceksiniz. Uzun süre birlikte vakit geçireceğiniz insanların size uygun insanlar olmasının önemini sanırım anlatmaya gerek yok..

Doğru mesleği seçtiğinizden emin olmak için çalışın.. Seçtiğiniz meslek her ne olursa olsun o işi en az 1 gün tecrübe edin. Örneğin avukat olmaya karar verdiyseniz bir hukuk bürosuna gidip 1 gün orada durun. Ve orada geçirdiğiniz vakti kendinizce değerlendirin. Hukuk bürosunda bulunmaktan sıkıldıysanız meslek seçiminizi gözden geçirin.. Doğru mesleği bulana kadar aramaktan bıkmayın.. Mutlaka size uygun bir meslek vardır..

Tabi tembel değilseniz 🙂

 

Kürşad ALTAN

 

1 yorum yapılmış

  1. Abi şimdi ben çok kaynak biriyim sohbetim iyidir sigara alkol kullanıyorum çevremde de her çeşit insan var 1 sene geç yazıldım işte şu an 11. sınıftayım. PDR okumak istiyorum yani insanlarla sık sık konusurum ve onlara bir terapist nidasıyla ne yapmaları gerektiğini söylerim falan ama hala emin değilim pdr mi okuyum nabıyım ben. İyi hoş yazın güzel ama abicim hukuk bürosuna gittik 1 saat sonra kovarlar be 😀 Faktörleri söylemişsinde neye göre işte şimdi sıralarsak alışkanlıklarım oyun oynarım gezerim bol bol gezerken oyun mu oynayım büyüyünce meraklıyımdır fizik alanında ama matematiğim kötü berbat vefad şok iptal durumda.Bunun bi ölçütü falan yok mudur ben şimdi bi psikoloğun yanına gitsem abiğy böyle böyle az bi duruyum desem ( hani pdr okucam ya )kovar ki o beni ya da verecek sen 100 dolar oturacak burda türünden bi şey der. Neyse yazıyım dedim öyle yani. Eline sağlık abi yazı için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir