Dolar Daha Ne Kadar Yükselecek?

Son günlerde ülkemizde bir çok konu gündemde yerini korumaktadır. Orta Doğu’daki savaş, mülteci krizi, Avrupa Birliği ile olan ilişkilerdeki sorunların yan sıra Amerika’daki başkanlık seçimlerinin sonuçları da ekonomi adına pekte iç açıcı değil. Bunun en büyük etkisi dolar üzerinde görülmekte. Dolar’ın rekor üzerine rekor kırması ise hem büyük hem de küçük yatırımcının aklını karıştırmakta.

Dolar Türk Lirası

Tarihinin rekorunu kırdı

3,43 bandını zorlayan dolar gün geçtikçe yeni rekor girişimlerini göstermekte. Amerika başkanlık seçimlerini beklenenin aksine Trump’ın kazanması piyasalarda şok etkisine neden oldu. Trump’ın yaptığı açıklamalarda gümrük vergilerini artıracağı, bazı ülkeler ile aralarına mesafe koyacağı, yatırımları daha çok kendi ülkesine yapacağı söylemleri piyasaları olumsuz bir şekilde etkiledi. Etkilenen piyasalardan biride doğal olarak ülkemizin ekonomisidir. Hızlı bir şekilde yükselen doların agresif yapısı özellikle ithalatçıları ve döviz üzerinden borçlananları çok zora soktu.Yatırımlarda durağanlık beklenebilir

Doların artma eğilimi yeni olsa da etkisi hızlı bir şekilde görülmekte. Doların yükselmesi yatırımcının parasını korumak için çaba sarf etmesine neden olmakta. Bu da piyasada durgunluğun hakim olmasına neden olmakta. Henüz tam etkisini göstermese de dolar üzerinden ciddi bir güç kazanılmazsa bazı analistlere göre ekonomik açıdan sorunlar kendini daha net gösterebilir.

Hükumet’ten ilk adım

Faiz artırımı sonrasında düşük bir gerileme görülse de daha sonrasında tırmanışa devam eden dolarak karşı hükumet, belediyelerin yaptığı ihalelerde Türk Lirası’nın kullanılması zorunluluğunu getirdi. Bu karar ile Lira’nın gücünün artması planlanmakta. Önümüzdeki günlerde farklı adımlar atılıp atılmayacağı ise merak konusu.
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>