Dolar'da Sert Düşüş Yaşandı | Yazan Gençlik

Dolar’da Sert Düşüş Yaşandı

Yaşadığımız bir çok olay ile dolar çok hızlı bir şekilde tırmanışa geçerek rekor üzerine rekor kırmıştı. Sınır olarak görülen 3,40TL hızlı bir şekilde geçerek 3,54TL’yi görmüştü. Doların bu hızlı artışı ile piyasalarda bir gerginlik havası yaşanıyor. Ancak bugün görülen düşüş ise piyasaları bir nebze olsun rahatlattı.

dolar-1

Uzun süredir doların Türk Lirası üzerindeki hızlı büyüme indeksi bugün geri dönerek çok önemli bir düşüş kaydetti. Doların psikolojik sınırı olan 3,40TL’nin altına düşmesi piyasalarda oldukça iyi bir şekilde karşılandı. Başbakan Numan Kurtuluş Konya’da yaptığı açıklamalarda dolar hakkında çok önemli açıklama bulundu.

Yapılan açıklamaya göre doların normal seviyesine döneceğini söyleyerek özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı doları bozdurun açıklaması ile duyarlı vatandaşların dolarlarını bozdurmasının da çok önemli etkisinin olduğudur.

Numan Kurtuluş aynı zamanda doların bu kadar hızlı bir şekilde yükselmesinin spekülasyonlar nedeni ile olduğu da söyledi. Türkiye’nin ekonomisinde yapısal bir sorunun olmadığını ancak dış kaynaklı spekülasyonlar nedeni ile doların bu kadar agresif bir şekilde yükseldiğini kaydetti. Türkiye ekonomisi üzerinde algı operasyonun yapıldığını söyleyen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtuluş yapılan bu algı operasyonununda çözülerek Türk Lirası’nın dolara karşı değerlenmesinin sağlanacağını kaydetti.

Bugünkü yaşanan düşüş ile artık doların düşme eğiliminde daha çok bulunacağı beklentiler arasında. Eğer ciddi oranda düşüş gerçekleşirse piyasalar üzerinde oluşan kötü hava ortadan kalkacağına kesin gözü ile bakılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir