Dövme Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler | Yazan Gençlik

Dövme Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dövme

Hayat boyunca vücudunuzun üzerinde yer alacak olan dövmeleri yaptırırken dikkat etmeniz gereken bir kaç konu mevcut. Dövme yapmaya ilk kez karar verenler ve vücudunun başka bir bölgesine daha dövme yapmak isteyenlerin bazı detaylar üzerinde durması gerekiyor.

Vücuttaki yer ve motif kombinasyonu ile birlikte oldukça güzel bir görünüm ortaya koyan dövmelerin yanı sıra dikkatsiz ve özensiz yapılan dövmelerin de görüntü kirliliği yarattığını söyleyebiliriz. Kimi insanlar için modası geçmeyen bir aksesuar olan dövmeler kimileri içinse tam bir yaşam tarzı. Lazer sayesinde kalıcı dövmelerden de kurtulabiliyoruz ancak bu süreç çok sancılı oluyor ve ufak tefek de olsa izler kalabiliyor. Bu nedenler önem verilmesi gereken kuralları gözden geçirmenizde fayda var.

Dövme Motofi Size Özel Olmalı
Çok bilinen ve sık kullanılan dövmeleri yaptırdığınız takdirde birileriyle pişti olmanız an meselesi olabiliyor. Özellikle popüler kültürün demirbaşı olan ögeleri tercih etmemenizi şiddetle öneriyoruz. Yaptıracağınız dövme motifi tamamen yaratıcılığınız ile oluşturulmuş size özgü ve özgün olmalı.

Dövme Boyasına Karşı Alerji Testi Yaptırın
Dövmelerde kullanılan boyalara karşı bazı insan bünyeleri anormal reaksiyonlar verebilir. Bu sebepten dolayı güzel bir görünüme sahip olmak adına sağlığınızdan olmayın. Dövme boyanızın örneği ile doktorunuza başvurarak alerji testini yapın.

Dövme Sanatçılarının Tavsiyeleri Dikkate Alınmalı
“Parayı ben veriyorum benim istediğim olur” mantalitesi maalesef ki burada işlemiyor. Sevgilinizin adını yada portresini dövme olarak vücuduna kazımak isteyenlerin bu talebi dövme sanatçıları tarafından reddediliyor. Bunun nedeni olarak da ayrılık sonrası yaşanabilecek bir ayrılık sonrasında üzüntüyü engellemek.

Bedava Sirke Baldan Tatlı Değil!
Dövme yaptıracak kişilerin asla ucuza kaçmaması gerekiyor. Vücudunuzdaki herhangi bir organınız gibi bir ömür taşıyacağınız bir dövmeyi yaptırmak için ucuza kaçmak çok mantıksız olacaktır. Ekonomik anlamda kaliteli bir dövme yaptırmak için bütçeniz yetmiyorsa bu işi daha ileri bir tarihe erteleyin.

Ortamın Hijyeni Önemli
Dövme sanatçısının kalitesi kadar temizliği ve ortamın hijyeni de oldukça önem taşıyor. Çevrenizdeki kişilerin ve daha önce dövme yaptıran kişilerin tavsiyesi dikkate alınmalı.

Dövmenin Anlamını Öğrenin
Farklı bir dilde veya anlatım türünde dövme yaptıracaksanız bunun manasını öğrenin. Özellkle çok tutulan Çince ve Japonca dillerindeki dövmelerin anlamları çok komik şeyler olabiliyor.

Acı Veren Bölgeleri Öğrenin
Dövme yaptırdığınız bölgeye göre duyacağınız acının şiddeti de değişiyor. Eğer acı konusunda hassassanız bu durumu göz ardı etmemeniz gerekiyor.

Dövme Yaparken En Çok Acıyan Yerler

İlk Haftalar Sıkıntılı Geçebilir
Dövmenizi yaptırdığınızda ilk günler mükemmel görünürken sonraki günlerde sızı ve sonrasında yara oluşabilir. Normal olarak karşılanan bu durum için dövmecinin önerdiği kremleri alarak bölgenin bakımını yapın. Yara sonrasında oluşan kabukları asla yolmayın. Sudan ve güneşten korunması gereken bu bölge için duş sıklığınızı azaltmanız gerekiyor.

Dövmelerin Zaman Zaman Bakımı Gerekebiliyor
Hayatınız boyunca sizinle birlikte olacak kalıcı dövme için “yaptım bitti” mantığı pek uygun değil. Çünkü zaman içinde renginde ve görüntüsünde solmalar, ufak değişmeler yaşanabilir. Ufak rötuşlar yaparak tekrardan istediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz.

Lazer Alternatifini En Sona Bırakın
Dövmeyi yaptırdığınızda “olmadı lazerle silerim” derseniz sizi sıkıntılı bir süreç bekleyebilir. Çünkü lazer yöntemi önemli ve sancılı bir süreç gerektirirken dövmeleri tamamen de yok edemiyor. Lazerden önce dövmeciniz ile görüşerek uygun bir dövmeyi daha önce yapılan dövme üzerine yaptırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir