Dünya Tarihi Haritaları ve Kronolojisi | Yazan Gençlik

Dünya Tarihi Haritaları ve Kronolojisi

Malumunuz, Ortadoğu’da kanlı bir iç savaş söz konusu. Zaten Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkasya dünya tarihi boyunca hep karışık olmuştur. Ayrıca halen etkilerini hissettiren iki dünya savaşını da geride bıraktık. Bütün bu olaylar yakın tarihte dahi dünya haritasını sürekli değişime uğrar bir duruma getirdi.

Eski çağlardan beri dünyanın siyasi sınırları sürekli değişmiştir. Ortaçağ’da siyasi sınırlar ise hiç olmadığı kadar sık aralıklarla değişime uğradı. Bunun en büyük nedeni tabi ki Ortaçağ’da bilhassa Avrupa’nın feodalist sistem ile yönetilmesidir. Bu durum tarih araştırmacılarının bile özelikle Avrupa’nın siyasi sınırlarını kronolojik ve eşgüdümlü olarak tasavvur etmelerini güçleştiriyor.

Yazımın sebebi izahına gelirsek; mevzu bahis sorunun çözümü için bir internet web uygulamasını tanıtmak ve sizinle beraber incelemek istiyorum. Uygulamanın adı GeaCron. Uygulama dünyanın siyasi sınırlarını yıl bazında M.Ö. 3000 senesinden başlayıp günümüze kadar ayrıntılı olarak bir gelişmiş harita uygulaması şeklinde ziyaretçilerine sunuyor.

Bu sayfadaki demodur. Uygulamanın tamamına linkten ulaşabilirsiniz: http://geacron.com/

Gayet başarılı bir çalışma. İstediğiniz tarihi yazıyorsunuz, (M.Ö. için tarihin başına eksi işareti yerleştirin) talep ettiğiniz tarihe ait dünya siyasi haritası görüntüleniyor. Yani web site ziyaretçilerine kronolojik tarih atlası hizmeti sunuyor. Bu tarzda hazırlanmış çok fazla animasyon gif ve video çalışması var. Ama bu atlas aynı tarihe ait tüm devletlerin siyasi haritalarını tek bir görselde toplamış. Ayrıca haritaların ölçeklendirme aralığı da geniş. Küçük çaplı araştırmam sonucu ise haritaların hata payının da düşük olduğunu söyleyebilirim. Ciddi araştırmalar için kaynakça olabilir mi bilemem ama araştırmacıya yol gösterebilir. Ayrıca boş bir vaktinizi değerlendirmek için keyifli bir uygulama. Benim gibi tarih ve tarih atlaslarına meraklı kişiler için keyif verici, kesinlikle.

Son olarak; IŞİD ilerleyişini ve Rusya’nın Kırım’ı işgalini / ilhakını da haritalarda bulabiliyorsunuz. Buradan gayet ciddi bir çalışma olduğunu anlayabiliriz.

1 yorum yapılmış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir