Duolingo Ücretsiz Dil Eğitimi Uygulaması | Yazan Gençlik

Duolingo: Ücretsiz Dil Eğitimi Uygulaması

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki dünya nüfusunun büyük bir oranı anadilinden ayrı olarak yabancı bir dil öğrenmek istiyor. Bu tanımı, yeni nesil için büyük bir çoğunluk değil de neredeyse tamamı yabancı dil öğrenmek istiyor olarak değiştirebiliriz.

Malumunuz, yabancı dil eğitimi gerçekten çok pahalı. Ama fikirlerin çok hızlı yayıldığı bir dünyada yaşıyoruz. Evet, bu eğitim külfetine naçizane bir çözüm geliştirildi. Güzel bir fikir, güzel bir proje ortaya atılmış durumda. Adı Duolingo. Duolingo, dil eğitimini takviye eden ücretsiz bir uygulamadır. Belki tek başına bu uygulama ile sıfırdan bir İngilizce eğitimi veya başka bir dil eğitimini tamamlayıp artık ben İngilizce biliyorum diyemeyeceksiniz. Ama takviye olarak harikulade ve  Duolingo’nun nasıl kullanıldığını anlattığımda gerçekten hoşunuza gidecek.

Duolingo Nedir ?

İçerisinde konu konu ayrılmış tercüme, telaffuz ve duyduğunu yaz tarzında testlerin olduğu oyun tadında bir dil eğitimi takviyesi ve uygulamasıdır. İnternet sitelerinde işlem yaparken robot olmadığınızı kanıtlamak için karışık kuruşuk kelimeleri deşifre ettiğiniz captcha yazılımının geliştiricileri tarafından geliştirilmiştir.

ingilizce-turkce-duolingo

Duolingo sadece Türkçe bilenler için İngilizce öğreten bir uygulama da değil. X dili bilen için Y dili öğreten bir uygulamadır. Ama şuan Türkçe bilenler için sadece İngilizce kursu var. Buna karşın İngilizçe bilen için birden fazla dil kursu mevcut. Güzel bir haber; Türkçe bilenler için Almanca kursu da yakında tamamlanıyor. Kursun %95’lık kısmı tamamlanmış durumda. Almanca kursu da bittiğinde Duolingo ile Türkçe bilen kullanıcılar Almanca da örenebilecek. İkinci bir hatırlatma İngilizce bilenler için Türkçe kursu da mevcut. İsterseniz iki kursta da aynı anda öğrenci olabilirsiniz.


Duolingo Nasıl Kullanılır ?

Öncelikle ya mobil uygulamayı telefonumuza indiriyoruz ya da duolingo.com internet sitesine giriş yapıyoruz. Temel düzeydeki ilk testi geçtikten sonra profil için kullanıcı adı vb. bilgiler isteniyor. İstediğiniz gibi bilgileri doldurabilirsiniz. Daha sonra ayarlardan değiştirilebiliyor. Profil bilgilerinden sonra günlük asgari puan limiti belirlemeniz isteniyor. Bunu da daha sonra değiştirebiliyoruz. Sonra da profiliniz hazır oluyor.

Günlük asgari puan limiti önemli, çünkü bu puanı gün içerisinde doldurmaz isteniyor, aksi takdirde günlük seriniz sıfırlanıyor. Ama korkmayın bitirmiş olduğunuz konular silinmiyor. Sadece uygulamaya oyun tarzı getirmek ve günlük Duolingo kullanma istikrarını korumak için getirilmiş bir limit.

duolingo-anasayfa

Duolingo, geniş zaman, edat, soru kipleri, hayvanlar, saat ve tarih gibi konularda, her konu için 2 ila 10 veya daha fazla test barındırıyor. Konuyu bitirdiğinizde bir sonraki konuya geçebiliyorsunuz. Testlerin içeriğine baktığımızda da sorular temelde tercüme, telaffuz ve duyduğunu yaz olmak üzere üç farklı şekilde ve karışık olarak önümüze gelir. Her test yaklaşık olarak 20 sorudan oluşuyor. Ama soruları yanlış cevaplamanız halinde test de uzuyor. Ayrıca soruları yanlış cevaplar iseniz Duolingo uygulaması sizden ilgili eski konuları tekrar hatırlamanız için antrenman yapmaya çağırıyor.

Örneğin geçmiş zaman konusunun testlerini yaparken içerisinde hayvan adlarının geçtiği soruları yanlış cevaplamanız halinde geçmiş zaman testinin bitiminde havyanlar konusunun bir tekrar antrenmanı yapmanız isteniyor.

Her konunun, dersin kuvvet göstergesi var. Bu ibre ful ise dersi tamamlamışsınız demektir ancak başka derslerde bu dersle alakalı soruları yanlış cevaplarsanız bu ibre aşağıya doğru çekilir İbreyi tekrar ful konumuna getirmek için ya o dersten bir antrenman testine girmeniz ya da genel bir antrenman testine girmeniz gerekir. Genel bir tekrar için sağ sütunda becerilerini kuvvetlendir butonunu tıklayın. Genel antrenmanı öneririm. Bu sayede testteki başarınıza göre birden fazla becerinizi kuvvetlendirebilirsiniz.

duolingo-antrenman

Baraj testler ile bir kısım dersi bir test ile geçebilirsiniz. Ama bu testlerde en fazla 2 yanlış yapma şansın var.


Lingotlar Ne İşe Yarıyor ?

Başta bahsettiğim gibi bir günlük puan limitimiz var. Bu puanı günlük olarak yakalayamaz isek günlük serimiz sıfırlanıyor. Lingotlar da burada devreye giriyor. Duolingo mağazasından günlük seriyi dondur, ikiye katla, zamanlı alıştırma, İngilizce seviye tespit sınavı gibi itemler alabiliyoruz. Lingot kazanmak için sadece dersleri geçmemiz yeterli. Ders ve seviye geçtikçe lingot kazanıyoruz.


Duolingo Uygulamasını İndir

Duolingo’un ayrıca mobil uygulamaları da mevcut. IOS, Android ve Window Phone için uygulamalar indirilebilir durumda. Okulda, otobüste, istediğiniz her yede alıştırma yapabilirsiniz. Duolingo uygulaması indirme linkleri: https://www.duolingo.com/mobile

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir