E - Devlet Mobil Hat Sorgulama Nasıl Yapılır ? | Yazan Gençlik

E – Devlet Mobil Hat Sorgulama Nasıl Yapılır ?

E- Devlet

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer’in açıklamasına göre bugüne kadar 15 milyon vatandaş mobil hat sorgulama yaptı.  Konuyla alakalı bir başka tuhaflık ise bir vatandaş üzerine kayıtlı mobil hatları sistemden kontrol ederken 256 hat adına kayıtlı olduğunu öğrendi. Vatandaş bu hatları kullanmadığı ve bu hatların kendisinin açmadığını ya da açtırmadığını söylüyor.

Haberin tamamı:
Habersiz Vatandaşın Adına Mobil Hat Açıyorlar
https://www.yazangenclik.com/haber/habersiz-vatandasin-adina-mobil-hat-aciyorlar-10497

Hal böyle olunca BTK internet sitesindeki GSM hattı kontrol uygulamasını daha güvenli olması için e – devlete taşıdı. Şuan BTK web sitesinden cep telefonu hattı sorgulaması yapmıyor.

E – Devlet Mobil Hat Sorgulama

Konumuza döner ve e – devlet üzerinden mobil hat sorgulama nasıl yapılır konusuna gelir isek; Sorgulama çok basit. Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapıyor ardından TC Kimlik numaramız ve e – devlet şifremiz (e devlet şifresi olmayanlar PTT’lerden 2, 3 lira gibi bir ücret ile temin edebilirler ) ile sisteme giriş yapıyoruz. Sonra ana sayfadaki slayttın solunda, sol köşedeki panelden e – Hizmetler sekmesini tıklıyor tüm hizmetlerin bulunduğu e devlet hizmetler sayfasını görüntülüyoruz. Yine sol köşede harf listesinden BTK için B harfini tıklıyoruz. Karşımıza Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘nun e devlet üzerinden sunduğu hizmetler paneli çıkacak.  Ardından Mobil Hat Sorgulama linkini tıklayalım. Açılan sayfada TURKCELL, AVEA ve VODAFONE gibi mobil hatlarımız var ise ayrı ayrı olarak listelenir. İşte e devlet cep telefonu hattı sorgulama bu kadar basit.

Habersiz Vatandaşın Adına Mobil Hat Açıyorlar ” başlıklı haberimizde olduğu gibi izniniz olmadan adınıza hat kaydı yapılmışsa sayfada yapılan uyarıya uyarak:

Bilginiz dışında açıldığını düşündüğünüz bir hat görüntülüyor iseniz ilgili hattın servis sağlayıcısı/işletmecisi ile iletişime geçebilir veya adli mercilere başvuru yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir