E-Ticaret Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları | Yazan Gençlik

E-Ticaret Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları

İnternetin cebimize kadar girmesi ile sanal alışveriş yapmak artık tek bir tıka bakıyor. Bir çok firma ise e-ticarete daha çok önem vererek ürünlerini pazarlamaya çalışıyor. Peki, e-ticaret yapmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir.

e-ticaret

Avantajları

E-ticaretin bir çok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ofis giderleridir. Herhangi bir mağazaya ihtiyaç duymazsınız. Bu nedenle kira ödemeniz veya yer satın almanız gerekmek. Pazarlamacıya ihtiyacınız yoktur. İnternet üzerinden alınan ürünleri tanıtmanız sadece ürünün açıklamasını yazmanızla gerçekleşir. Bu nedenle daha az personel çalıştırırsınız. Daha az personel ile aynı zamanda daha az kırtasiye eşyası daha az elektrik daha az su faturası ödersiniz. Bu ödedikleriniz aynı zamanda verginizi de etkiler ve daha az vergi ödemenizi sağlar. İnternet siteniz 7/24 açık olacağı için her zaman satış yapmanın keyfini sürersiniz. Müşteriniz bir çok ürünü istediği zaman inceleyebileceği için daha çok ürün alma eğilimi gösterir buda firma için kar demektir. En önemli avantajlarından biride stok yapmasına gerek kalmamaktadır.

Dezavantajları

Eğer yeterli insan kitlesine ulaşamazsanız satışlarınız çok düşer. Yeterli reklam vermezseniz bu da sizin daha az tanınmanıza yol açar ve doğal olarak satışlarınız düşer. İnternet ortamında gerçekleşebilen saldırılara karşı güvenlik önlemlerini almanız gerekir. Herhangi bir saldırı başarılı olursa bütün siteniz elinizden gidebilir. Müşterilere yeterli güveni vermeseniz sizden alışveriş yapmaları çok zor olur. Müşteriler internetten fiyat araştırması yapıp sizin sitenize geleceği için rekabet etmeniz biraz daha güçleşir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir