Eft İle Havale Arasındaki Fark Nedir? | Yazan Gençlik

Eft İle Havale Arasındaki Fark Nedir?

Banka hesaplarınızdan yaptığınız işlemlerin nasıl gerçekleştiğini bilmeniz sizin açınızdan çok faydalı olacaktır. Özellikle para transferlerinde çoğu zaman eft ve havalenin ne demek olduğu bilinmeyebilir. Eft ile havale arasındaki fark bilindiğinde ise para transferlerinizi daha sağlıklı gerçekleştirebilirsiniz. Bu farkların bilinmesinin en önemli nedeni ise eft işlemlerinin belirli saatlerde yapılabiliyor olmasıdır.

banka-ii

Eft ile havale arasındaki farklar

  • Eft işlemlerin günün belirli saatlerinde yapılmaktadır, havale işlemleri ise günün her saati yapılabilmektedir.
  • Eft işlemleri sadece bankaların açık olduğu hafta içi günlerinde yapılabilmektedir, havale işlemleri ise hafta sonu da yapılabilmektedir.
  • Eft işlemlerini eft saatleri dışında yaptığınızda bir sonraki ilk iş günü muhatap banka hesabına para aktarılmaktadır, havale işlemleri her zaman yapıldığı için böyle bir ayrım yoktur.
  • Eft farklı bankalar arasında yapılan para transferi işlemlerine denir, havale ise aynı banka hesapları arasında yapılan işlemlere denir.
  • Eft işlemi yapıldıktan sonra 5 ila 10 dakika sonra sonuçlanırken, havale işlemi anında hesaba geçer.
  • Eft işlemlerinde bankalar tarafından alınan ücretler havale işlemlerinde alınan ücretlerden daha pahalıdır.

Buradan anlaşıldığı gibi eğer para transfer işleminiz farklı bir bankaya yapılacaksa eft işlemi anlamına gelmekte ve bu işlemi ise belirli saatler arasında yapılabilmektedir. Aynı zamanda para transfer işlemlerinde alınan ücretler internet bankacılığı üzerinden yapıldığında daha düşük fiyatlara yapılmaktadır. Bankaların şubelerinden yapılan para transfer işlemlerinde ise daha yüksek tutarlarda işlem ücretleri tahsil edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir