Ekonomik Özgürlük | Yazan Gençlik

Ekonomik Özgürlük

Ekonomik özgürlük nedir diye tanımlayacak olursak bireye ve devlet olarak iki ayrı tanım yapabiliriz. Gerçi ikisi de aynı kapıya çıkacak ama olsun.

Birey İçin Ekonomik Özgürlük : Bireyler için ekonomik özgürlük, diğer insanlara karşı tavrını etkiler. Eğer para kazanıyorsanız ve kimseye muhtaç değilseniz herşeyi yapabilirsiniz. Bu sizi daha güçlü kılar ve gerektiğinde herkese karşı koyabilirsiniz.

Ülke İçin Ekonomik Özgürlük : Ülke için çok şeydir. Eğer ekonomik özgürlüğünüz yok ise savaş ile kazandığınız bağımsızlık yoktur. Eğer ekonomik özgürlüğünüz yok ise ülkenizin kaynakları sizin değil yabancılarındır. Eğer ekonomik özgürlüğünüz yok ise ihracat değil ithalat sayılarınız rekor kırar. Eğer ülkenizin ekonomik özgürlüğü yok ise kimsenin namusu garantide değildir. Eğer ülkenizin ekonomik özgürlüğü yok ise varsınızdır ama kar gibisinizdir, üzerinize biri bastığı an suya dönüşür yok olursunuz. Eğer ekonomik özgürlüğünüz var ve siz iyi bir ülkeyseniz. Milletiniz daha çok üretecektir. Ne kadar ekmek o kadar iş. Eğer ekonomik özgürlüğünüz varsa kimse gemilerinizi uluslararası sularda basıp kaçıramaz. Eğer ekonomik özgürlüğünüz varsa kisme askerlerinizin başına çuval geçiremez. Eğer ekonomik özgürlüğünüz varsa olmadığı zamanki kadar şehit vermessiniz. Eğer ekonomik özgürlüğünüz var ise bey değil paşa olursunuz.

Örneklerle açıklayalım. Bizans Devleti sırf ekonomik özgürlüğüm var gösterişi içinde olduğu için çok kolay bir şekilde yıkıldı. Millet açlık içindeyken saraylar altın kaplamadan yapılmasaydı insanlar daha güçlü olurdu. Gösteriş nedeniyle güç kaybettiler.

Gelelim Osmanlı İmparatorluğuna. Osmanlı ekonomik gücünü kaybettikçe askeri olarak güç kaybetti. Vergi vermeye başladı. Savaşalr kaybetti. Koskaca 3 kıta 7 denizden elimizde kala kala ne kaldı ? Onun üzerlerinde de ekonomik güç kazanmamızı istemeyenlerin gözleri var. Türkiye bir şekilde güçlenmeli. Bu gelişim ve güçlenme Türk Milleti’nin içinde, genlerinde var zaten. Türkler devlet kurar 100 yaşına geldiğinde gelişimini tamamlamıştır. Artık hüküm sırası onlardadır. Bu süre başarılı yöneticilerle hızlandırılabilirken, beceriksizler tarafından yavaşlatılamaz. Çünkü Türk Milleti buna izin vermez. Ekonomide kötü adımlar atan hükümeti önemsemez. Oy verir ama güven vermez. Dolayısıyla ekonomi Türk Milleti için ders alınmış bir kavramdır.

Türkiye üzerinde oyun oynayanlar ne askeri nede ekonomik yönde bizi engelleyemezler. Bunu ancak eğitimle veya din ile yaparlar. Sanırım şuan onlarda bu yolu deniyor. Biraz dikkatli olursak. Camiilerimizde yalnızca lokum dağıtılınca hürmet ve sevgi göstermek oyunları bozmaya yeterli. Eğitimde Türk kelimesinden utananlara inat NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE diyerek önlem almak oyunu bozmaya yeterli. Eğer bunlar gerçekleşirse Allah Nasip Ederse 2023 yılında Lider Ülke Türkiye

1 yorum yapılmış

  1. denemede çıktı onun için baktım.ama çocuk haklarıyla alakası bile yoook. hiç güzel bir tanım olmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir