Ekonomiye Katkıda Bulunana Vatandaşlık Verilecek | Yazan Gençlik

Ekonomiye Katkıda Bulunana Vatandaşlık Verilecek

Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan, Türk vatandaşlığı kanundaki değişiklik oldukça dikkat çekici. Türk vatandaşlığı kanununda önemli bir değişiklik yapılarak, Türkiye’de ekonomiye katkı sağlayacak kişilerin Türk vatandaşlığı alabileceği yönünde yasa yayınlandı.

tc-pasaport

Resmi Gazete’de yayınlanan Türk vatandaşlığı kanunda görülen değişiklikte;

  • Türkiye’de en az 1 milyon dolar değerindeki taşınmazı en az üç yıl satmamak koşulu ile alan,
  • Türkiye’de en az 2 milyon dolar sabit sermaye ile yatırım yapan,
  • En az 3 milyon dolar tutarındaki mevduatı Türkiye’de faaliyet gösteren herhangi bir bankaya yatırarak en az 3 yıl tutma şartı ile yine vatandaşlık alınabilecek. Aynı zamanda 3 milyon mevduata devlete olan borçlanmalar da dahil edilecek.
  • Son olarak en az 100 kişiye Türkiye’de istihdam sağlayan yabancı kişiler de Türk vatandaşlığı almaya hak kazanabilecek.

Yapılan bu değişiklik ile yabancı kişilerin Türk vatandaşlığına alınmasının karşısında Türk ekonomisine de katkıda bulunmaları hedeflenmekte. Yatırılan paralar ve yapılan ticaretler ile istihdamı artıracakları gibi ekonominin kalkınmasında da yardımcı olacaklar.

Çıkan bu yasa ile özellikle son yıllarda ülkemize gelen yabancı sayısının artmasına karşılık eğer bu şartlardan herhangi birini yerine getiren olursa vatandaşlığa alınmasının karşılığında Türkiye ekonomisine de katkıda bulunması düşünülmüş. İleriye dönük bakıldığında bu şekilde alınabilecek vatandaşlıklar sayesinde belirli bir birikimi olan yabancı kişiler paralarını Türkiye’de değerlendirerek ülke vatandaşı olabilecek. Daha yeni olan bu yasa ileri ki yıllarda nasıl bir şekil alır henüz bilinmezken şuanda oldukça ilgi çekeceği bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir