Ekran Kartı Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler | Yazan Gençlik

Ekran Kartı Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ekran Kartı Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayarınızın görüntü bileşenlerinin lideri ekran kartı satın almadan önce bilmeniz lazım gelen şeyler var. Mevcut donanımlarının yetersizliğinden şikayet edenlerden veya daha yüksek performans zevki adına mükemmel izleme keyfine ulaşmak isteyenlerden olabilirsiniz. Her ikisinde de almadan önce dikkat etmeniz gerekenleri sizlere listelemeye çalıştık.

Uzun dönem kullamayı düşünenlere seslenerek “orta halli grafik beni götürür” demeyin diyoruz. Çünkü teknoloji, gelişimine durmadan devam ederken belki 1 sene sonra bir grafik kartı daha satın almak zorunda kalabilirsiniz. YouTube gibi platformlardaki yayıncıların, sadece gamerların değil video düzenleme tarzında yüksek grafik gerektiren olaylarda bile tatmin edici performans amaçlanıyorsa hızlı bilgisayar donanımları edinmelisiniz. Tabii ki ekran kartı ve grafik de bunların en başında geliyor. Peki almadan nelere dikkat etmeliyiz, işte cevaplar!

Ekran Kartında Hangi Özellikler Önemlidir?

  1. Performansla fiyat orantılıdır!

Yüksek performansı bünyesinde barındıran eşyalardaki değişmez kuralı benimsemelisiniz. Üst seviyelere çıkmak istiyorsanız ücret konusunda da bütçenizi arttırmalısınız. Uluslararası platformda ayakta kalmak istiyorsanız para miktarları artıyor. Yine doların fiyatını göz önünde bulundurunca iyice araştırma yaparak perfomans fiyat oranı uygun bir grafik kartı satın alın.

  1. İhtiyaçlarınız yönünde hareket edin.

Detaylarına kapılarak gideceğiniz istikamet sonucunda memnun kalmayacağız ürünü satın almayın. Ne kadar iyi ne kadar kötü olduğundan ziyade, ekran kartı satın almak sizin ihtiyacınıza göre belirlenecektir Özellikle kartın kendine has teknolojileri, model numaraları, çekirdek sayıları vb. satın alma aşamasında aklınız çelecektir. Fakat işinize sağlayacağı fayda sizin için önemli.

Örneğin belli oyunlarda yoğunlaşacaksanız, oyunun sitesinde sistem gereksinimleri ve grafik gereksinimlerine göz atın. Böylece kart için ne kadar paranın cebinizden çıkacağını kestirebilirsiniz.

  1. RAM’inizi de düşünün.

Grafiklerinizi yükselten parçalar belli istatistikle bilgisayarınıza entegre edilir. Lakin gözünüzün önünde tutmanız gerekenlerden birine ikisine odaklanın. Bahsettiklerimizden ve aklınızdakilerden RAM’i ele alım mesela. Çünkü cinsi ve miktarı bileşenleri kolayca etkileyebiliyor. Üstün teknolojiyi düşündüğümüzda bulacaklarınızdan en iyisi şu an GDDR 5. Yine bazılarımızın cihazlarında takılan DDR3 ile arasında hafıza bant genişliği açısından fark var. Dolayısıyla ekran kartının işlemci tarafından nasıl beslendiği, RAM’in desteği önem arz ediyor.

  1. Ekran kartı uyumluluğu.

Paranıza, ihtiyacınıza ve saire dikkatinizi verdiğinizde uyumluluğu da unutmayın. Faktörlerden boyut, güç kaynağı ve amper miktarı uyumlulukta canınızı sıkabilir. 16 slotunun gerekliliğinden bahsederken donanımın makine içine rahatlıkla yerleşmesi de mühim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir