El Aletleri İle Ufak Tamirat Örnekleri | Yazan Gençlik

El Aletleri İle Ufak Tamirat Örnekleri

Evlerimizde sık sık tamirat işi gerektirebilecek işlerle karşılaşabiliriz. Kimimiz ‘’ben tamirden anlamam’’ diyerek evine bir usta çağırır, kimimiz de ‘’evimin ustası benim!’’ diyerek el aletleri çantasını kaptığı gibi işe girişir. Kimi zaman patlayan bir ampulün değiştirilmesi, kimi zaman duvara yeni bir tablo asılması, kimi zaman da durmadan damlayan bir musluk ile karşı karşıya kalırız. İşte böylesi anlara hazırlıksız yakalanmamak için evinizde mutlaka el aletleri bulundurmanız gerekmektedir.

Peki ya standart bir alet çantasında ne bulunur?

Standart bir alet çantasında çok amaçlı anahtar, tornavida, pense, çekiç, keser, testere, kerpeten, el matkabı, vida, çivi ve maket bıçağı gibi aletler bulunur. Bunlar sayesinde evinizde meydana gelebilecek her türlü sorunla baş edebilirsiniz. Örneğin musluğunuz gevşedi ve durmadan damlama mı yapıyor? O halde hemen olabilecek sorun ve tersliklere karşı önlem olarak evinizin ana su vanasını kapatın. Daha sonra ara muslukları da kapatın ve sorunlu musluğu sökün. Bu sırada bir miktar su akabilir. Asla telaşlanmayın, çünkü bu muslukta tıkalı kalmış olan sudan başka bir şey değildir. Şimdi de bu musluğa bağlanan hortumu küçük İngiliz anahtarı ile açın. İşte şimdi musluk tamamen çıkmış olacaktır. Eğer sorun sadece musluktaysa, hortuma dokunmadan yeni musluğu hortuma bağlayın. Birleştirme işlemi için de bu adımları tersten bir kez daha uygulayın ve son olarak musluğu monte edin. İşte bu kadar basit!

Ufak bir örnek daha: her zaman duvarınızda asılı duran tablonuz düştü düşecek gibi mi duruyor? O halde hemen el aletleri çantanızı kapın ve tablonuzu asılı olduğu yerden indirin. Öncelikle el matkabınızla vidaları sıkılaştırın. Eğer vidalar kullanılmayacak durumdaysa, onları alın ve yerlerine yenilerini monte edin. İşte bitti! Ufak bir tablo için de masraf yapmaya gerek yok değil mi?

Yukarıdaki örnekten de anlaşılacağı üzere evlerimizde meydana gelebilecek basit tamirat işleri ile kendimiz ilgilenebiliriz. Bu işlemler için ayrıca internetten yardım alabilir, ya da ufak bir el kitabı edinebilirsiniz. Su tesisatçısına veya elektrik ustasına vereceğiniz işlem ücreti de böylece cebinizde kalmış olur.

http://www.evidea.com/el-aletleri/c/14

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir