Endüstriyel Kontrol ve Arıza Analizi - 1 | Yazan Gençlik

Endüstriyel Kontrol ve Arıza Analizi – 1

Herhangi bir elektronik cihazın kendisinden beklenen işlemi yerine getirememesine arıza denir.

Elektronik cihazlarda arıza cihazın unsurlarının herhangi birinden kaynaklanabilir. Arıza bulma metotlarını kullanarak arıza öncelikle teşhis edilir. Daha sonra arızanın yeri lokalize edilir. Sonra tespit edilen bölgeye muhtemelen arızalı olabilecek elemanlar belirlenir. Devre kartı üzerinde yanık, koku, çatlak, şekli değişmiş eleman tespiti yapılır.

Arıza Giderme

1)Enerji kontrolü

2)Duygusal kontrol

3)Eleman değiştirme

4)Sinyal izleme

Transformatörün Sağlamlık Kontrolü

Herhangi bir iletkende iki ucundan direnç ölçümü yapıldığında kopuksa sonsuz direnç  değeri sağlamsa iletkenin uzunluğuna ve kalınlığına göre düşük bir direnç değeri görürüz. Örneğin trafoda sargıda kopuk varsa sonsuz, kısa devre varsa 0, sağlamsa 5-150 Ω görülür.

Kondansatörün Sağlamlık Kontrolü

Avometre direnç kademesine alınarak problar kondansatörün uçlarına dokundurularak ibrenin hareketi izlenir. Önce 0 Ω’a doğru sapma yapan ibre daha sonra avometrenin pili sayesinde şarj olur, sonra yavaş yavaş ibre sonsuza doğru ilerler. Aksi halde kondansatör arızalıdır.

 

Kondansatör Arızaları

1)Kısa devre

2)Sızıntı

3)Açık devre

Diyotun Sağlamlık Kontrolü

Avometreyi açıp direnç konumuna alırız. Probları diyotun uçlarına değdirdiğimizde düşük bir direnç, probları ters bağladığımızda sonsuz direnç görmeliyiz. Sağlam bir diyot ölçü aletiyle ölçüldüğünde 0.6-0.7 V gibi bir değer okunması gerekir. diyot kısa devre ise 0 değeri okunur. Açık devre ise sonsuz direnç okunur.

 

Transistörün Sağlamlık Kontrolü

Avometre x1 direnç konumuna alınır. Kırmızı prob transistörün üç ucundan birine sabit tutulur. Siyah prob kalan iki uca sırayla dokundurulur. her iki ölçmede de 400-500 ohm civarı direnç görülürse kırmızı probun dokunduğu uç beyz, düşük direnç görülen uç kollektör 1-2 ohm fazla olan emiterdir. Bu ölçümleri kırmızı prob sabitken yapmışsak NPN, siyah prob sabitken yapmışsak PNP tipi transistördür.

Transistör

Akım kontrollü akım kaynağıdır. Beyz emiter arasına en ez 0.6 V verilerek iletime geçirilir. Transistör çeşitli amaçlarla kullanılır. Bunlarda bir tanesi akım yükseltme işlemidir. Bey ucundan geçen akım kollektör ucundan β(beta) katsayısı kadar yükseltilmiş olarak alınır. emiter ucundan ise kollektör be beyz akımlarının toplamı kadar akım geçer. Transistörler NPN ve PNP olmalarına, çalışma gerilimlerine, çekebileceği maksimum akıma, dayanma sıcaklığına, β katsayısına göre seçilirler ve kullanılırlar.

Transistörün Çalışmasını Etkileyen Faktörler

Sıcaklık, frekans, maksimum kollektör gerilimi, maksimum kollektör akım, maksimum dayanma gücü, polarma yönü, aşırı toz ve kirlenme, nem, sarsıntı, ışın etkisi, kötü lehim, elektriksel ve magnetik alan etkisi.

Kondansatörün Şarjı ve Deşarjı

Zaman gecikmesi devrelerinde kondansatör ve direnç ikilisi kullanılır. Anahtar kapatıldığı andan itibaren yaklaşık 5 zaman sabitesi süresinde kondansatör şarj olur. T=0 anından 5T anına kadar kondansatör uçlarında gerilim artarken akım azalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir