Evde Çilekli Dondurma Nasıl Yapılır ? | Yazan Gençlik

Evde Çilekli Dondurma Nasıl Yapılır ?

Evde Çilekli Dondurma

Evde dondurma yapmak çok zor bir iş değil. Ne de bir tecrübe istiyor. Gereken malzemeler de evimizde kolaylıkla bulabiliriz.

Biz yazımızda çilekli dondurmanın tarifini yapacağız.

Malzemeler:

1 su bardağı toz şeker

3/4 su bardağı su

2 su bardağı ayıklanmış çilek

1 ve ya 2 süt kreması

1 su bardağı yağlı süt

Yapım Aşaması

Dondurmamızı yapmaya şerbeti hazırlayarak başlayalım. Toz şeker ve suyu uzak bir tencereye alıp sadece eriyecek kadar karıştırıp bırakalım. İki su bardağı kadar çileği ayıklayalım. Ardından çilekleri mikserde püre haline getirin. Bu arada şerbeti kaynamaya bırakalım. Şerbeti bir 5 dakika daha kısık ateşte kaynattıktan sonra daha kolay soğuması için bir kaseye aktarıp buzdolabında bekletelim. Aynı şekilde püre haline getirdiğimiz çilekleri de buz dolabında iyice soğumaları için bekletelim.

Evde Çilekli Dondurma

Bu arada tercihe göre 1 adet ya da 2 adet soğuk kremayı bir kaseye alıp hafif kabarana kadar çırpalım. Ve kullanıyorsanız sütü ilave edip yine iyice soğumaları için buzdolabına alalım. Ama öncesinde isterseniz 1 paket kremşanti ilave edip çırparak hazır dondurmalar gibi daha havalı ve yağlı bir dondurma elde edebilirsiniz. Ancak orijinal tarifte kremşanti kullanılmaz.

Tüm malzemeler soğuduktan sonra evde dondurma yapımına devam etmek için  tüm malzemeleri buzdolabından dışarı alalım. Büyük kaptaki krema karışıma çilek püresini ilave edelim. Ardından kremaya hazırladığımız şerbeti de ekleyelim. Sonra da hepsini bir el mikseri de olabilir karıştıralım. Bu aşama sonucunda çilekli dondurmamızın özü hazır hale gelecek.

Şimdi oluşan harcımızı geniş bir kaba aktaralım. Yayvan bir kap tercih ederseniz harcımız hem daha rahat donacaktır kenarlardan. Hem de daha rahat karışacaktır, karıştırabileceğiz. Dondurma harcımızı kaba aktardıktan sonra donduracağız. Harcımızı kabı açık bir şekilde dondurucuya koyalım ve1 saat bekletelim.

1 saat sonra dondurmamızı buzlukta beklettikten sonra dışarı alalım. Kenarlardan donmaya başladığını göreceksiniz. Ancak kabın orta kısmı halen tam kıvamında olmayacaktır. Bu yüzden çilekli dondurmamızı daha doğrusu yapım aşamasında olan harcımızı donan kısmından, kenarlarından sıyırarak tekrar karıştıralım. Karıştırdığınızda hava kabarcıkları olacaktır. Hava kabarcıklarında da kurtulduktan ve karıştırdıktan sonra harcımızı tekrar 1 saat beklemesi için buzluğa koyuyoruz. 1 saat sonra tekrar dışarı çıkaralım yine tam kıvamında olmayabilir, el yapımı dondurmamız. Bu yüzden yine karıştırıp buzluğa koyalım. Bu işlemi harcımızın her yerinde kıvamı tutturana kadar tekrarlayalım.

Çilekli dondurmamızın yapımı bitti.  Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir