Wifi Güvenliği Nasıl Sağlanır ? | Yazan Gençlik

Evinizdeki Wi-Fi’nin Güvenliğini Nasıl Sağlayacağınızı Anlatıyoruz

Evinizdeki Wi-Fi’nize başkalarının bağlanması ile kotanız düşerek ve doğal olarak hızınızda düşmüş olacak. Eğer karşınızdaki profesyonel bir bilgisayar kullanıcısı ise bununla kalmayacak bilgisayarınızdaki verileri daha kontrol edebilecektir. Bu nedenle Wi-Fi güvenliği nasıl sağlanır bilmeniz gerekmekte. Hazırsanız aşağıdaki adımları atmaya başlayabilirsiniz.

wifi-gucu

1. Modeminizi güncelleyin

Bu işe başlamadan önce modeminizi güncelleyin ve modem yazılımınızı son sürüme getirin. Çünkü bu yazılımlar çeşitli güvenlik açıklarını bulduklarında güncelleme yayınlamaktadır.

2. Düzenli parola değiştirme

Bu yöntem en etkili yöntemlerden biridir. Parola değiştirmek sıkıcı bir iş gibi görünse de en etkili yöntemlerin başındadır. Belirli aralıklarla Wi-Fi şifrenizi değiştirmeniz güvenliğinizi artıracaktır. Sık şifre değiştireceğiniz için son şifrenizi not almayı unutmayın.

3. Modeminizi görünmez yapın

Modem kurulum sayfasına girin, SSID ayarlarını bulun, görünürlüğü gizle veya ESSID yayını seçeneğini inaktif yapın. Böylelikle artık görünmez bir modeme sahip olduğunuz. Bu özelliği kullandığınızda kablosuz ağınızı diğer cihazlar göremeyecek ve haliyle daha güvenli bir kablosuz ağa sahip olacaksınız.

4. VPN ve güvenlik yazılımları

İnternet üzerindeki gezintilerinizin izini kaybetmek için VPN programlarını kullanabilirsiniz. Aynı zamanda güvenlik yazılımları da modeminizin güvenliğini sağladığı için çeşitli güvenlik sorunlarından korunmanızı sağlayacak bir adımdır.

5. Son çare Wi-Fi’yi kapatmak

Eğer bu yöntemler sizin istediğiniz güvenliği sağlamıyorsa o zaman kablosuz ağınızı tamamen kapatın. İnternet bağlantınızı kurmak için eski düzene geçerek ethernet kablosu ile bilgisayarınızı bağlayın. Böylelikle kablosuz ağ üzerinden yaşayabileceğiniz bütün sorunları ortadan kaldırmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir