Ezhel & Murda - Made in Turkey Şarkı Sözleri | Yazan Gençlik

Ezhel & Murda – Made in Turkey

Ödül alacak seviyeye ulaşan rapçiler çıkardıkları tracklerle gündem olmaya devam ediyor. Şimdi de Ankara bebesi Ezhel yanına Hollanda doğumlu Murda’yı alarak farklı konseptte bir ürüne imza atıyor. Yazın sahilde, clubda bolca Made in Turkey duyabilirsiniz.

Şarkı Sözleri

2017 senesinde çıkarılan Müptezel sonrası adeta patlayan ve ününü ülkenin dışına duyurmayı başaran MC, müzikseverlerin gözdesi. Neredeyse paylaştığı her iş on milyonlarca kez dinleniyor. Hal böyle olunca eskideki Ais yepyeni kimliğe kavuştu. Ana akımın pop türündeki şeyleri ister istemez görmezden gelmesi, internet dünyasında alternatif stilin yükselmesi en çok rape yaradı. İçeriğimizde ele aldığımız parçadaki gibi Ezhel hiphop kişiliğinden ziyade sanatsal yönünü ortaya koymakta. Old schoola saygısını daima ifade ederken klibi Türkçe sözlü Rap adına önem taşıyan Kreuzberg semtinde çekmiş. Yazdığı şarkı sözleri yabancı cümle de barındırıyor. Genel konseptin flow tekniğiyle uyuştuğunu söyleyebiliriz. Kendisi geçmişten bugüne pek çok etkinlikte yer alınca ondan ziyade eşlik eden kişi konuşuluyor.

Elbette Murda 2 yıl içerisindeki yükselişi cidden önemli. Hem bir şeyler üretmeye çalışan insanlara örnek olurken hem de müzikle sıfırdan gelinebilecek noktayı anlatıyor. Kimisi sözleri basit bulsa da belirlediği düzen yapısında mantıklı ve yerinde. Çünkü eğlendiren, dilimize dolanan projeleri camiayla tanıştırmayı amaçlamakta. Nihayetinde sonuca ulaşıyor. Made in Turkey benzer biçimde bütün toplumun sevebileceği derecede. Alt taraftaki melodi zaten başlıbaşına kulağımızın hemen alışacağı ve tekrardan dinlemek isteyeceği şekil. Trap, autotone ve mumble anahtarlarıyla açıklayacağımız janrın cilesi bu. Anlaşılabilecek hızda rap yapmak sözü söylemek yeraltının ötesine erişme imkanı tanıyor. Sound devrimi başta Amerika yaşanıp devamında Türkiye’ye yansıyınca konjonktüre ayak uydurduk.

Önümüzdeki zaman dilimi neyi değiştirir, bilinmez. Ancak dijital ve güncel ses bütününü yakalayamayan Türk topraklarındaki eski şarkıların tutmayacağı aşikar. Dolayısıyla ivmeye ortak olmak adına birçok popçunun hiphop isimlerine yanaştığı gün gibi. Hal buyken aksi mümkün değildi. Neticede online müzik dinleme servisi verisi ortada. İlk beşte hatta 3’te Ezhel ve benzerleri var. Mesela Made in Turkey trackinde sergilediği performans Murda adını yukarıya atacak. Aşağıya düşen işini iyi yapamayan olacak maalesef. Peki bugünün şartı sadece bundan ibaret mi? Sanmıyorum, taklit etmenin ötesini düşünemeyen şarkı sözü resmen kopyalanmış MC’ler nal topluyor. Özgünlüğü korumanın, tekniği geliştirmenin, kendine yatırım yapmanın sonucu ile başarı kazanılır. Markanın desteğini beatmakerın yolladığı asist kalitesinde altyapıyı değerlendirmek vokaliste kalmış. Duymaktan hoşlanacağımız ve sıkılmayacağımız çalışma ilgi de getirir para da.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir