Facebook CEO'sundan Eğitime Destek Büyük Bağış | Yazan Gençlik

Facebook CEO’sundan Eğitime Destek Büyük Bağış

Bilindiği üzere Amerika’ya daha iyi bir hayat ve eğitim için yapılan büyük bir göç dalgası var. Tabi ABD kurulduğundan bu yana bu göç dalgası hiç durmadı. Zaten Amerika Birleşik Devletleri bu göç dalgalarıyla, bir göçmen ülke olarak kuruldu.

facebook-tabela

Dünyanın dev sosyal ağ platformu Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg de bu gerçeğe dayanarak, ülkedeki kayıt altına alınmamış göçmenlerin üniversitelerde eğitim görebilmeleri için başlatılan bir programa  5 milyon dolar bağışta bulundu. Bağışı karısı Priscilla Chan ile birlikte ABD’ye kaçak giriş yapanların  üniversitelerde burslu olarak okuyabilmelerine olanak sağlayan bir burs programına yaptılar.

5 milyon dolarlık bu bağış Facebook CEO’sunun ilk bağışı ilk cömert hareketi değil. Genç CEO daha önceleri de eğitime olan büyük desteğini yapmış olduğu cömertliklerle göstermişti. Bu bağlamda daha önce de  Facebook’un 100 milyon dolar tutarındaki hisselerini New Jersey Eyaletindeki bir okula 2010 yılında bağışlamıştı. 2012 senesinde ise yine  Facebook’un yaklaşık 500 milyon dolar değerindeki hisselerini  Silicon Vallet Community Foundation adlı vakfa bağışlamıştı.

CEO Zuckerberg sahibi olduğu Facebook’tan yaptığı açıklamada bağışı ” bir yatırım ” olarak tanımladı. Bu yatırım yaklaşık 400 kayıt dışı göçmen öğrencinin 5 yıl boyunca burs görmesi için harcanacak.

Facebook’tan yapılan ve bağışı yatırım olarak tanımlayan açıklamanın devamı olarak Zuckerberg şunları aktardı:

” Her ülkeden akıllı ve çalışkan genç bireyleri kabul etmek, ve toplumumuzdaki her bireyin tam potansiyeline ulaşmasını sağlamayı hedefliyoruz. Yeni fırsatlara ulaşmak için yükselecek daha fazla genç göçmene yardım edersek ülkemiz daha da gelişecektir. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir