Facebook'tan Güvendeyim Butonu | Yazan Gençlik

Facebook’tan Güvendeyim Butonu

Sosyal ağ devi Facebook, hizmete sunduğu yeni bir servisle hayatı kolaylaştıracak, içinde bulunduğumuz iletişim çağının hakkını verecek bir uygulamayla daha karşımızda. Uygulama, Facebook sahibinin güvende olup olmadığını teyit etmesini istediği bir servis. İcatlar ihtiyaçtan doğar ve güvendeyim butonu gibi bir uygulama da maalesef günümüz dünyasında ihtiyaç oldu diyebiliriz. Malum Fransa’daki IŞİD’in üstlendiği terör saldırı maalesef böyle bir ihtiyacın olduğunu hatırlattı.

Güvendeyim butonu Facebook şirketinin yeni geliştirmiş olduğu bir uygulama değil. Sosyal ağın kurucusu Mark Zuckerberg, dünyadaki doğal afet ve salgın hastalıklara değinerek bu özelliği tanıtmıştı. Paris’teki kanlı saldırı sonrası ise Güvenlik Durumu özelliğini devreye sokuldu. Paris’teki insanlar Facebook’taki bu yeni özelliği kullanarak yakınlarına güvende olduklarını bildirdiler. Facebook Güvenlik Durumu Kontrolü servisinden de yakınları durumlarından haberdar olabildi.

Güvendeyim Butonu Nasıl Çalışıyor ?

facebooktan-guvendeyim-butonu

Sistemin çalışma mantığı şu şekilde; Facebook çevrimiçi olduğunuz son konuma bakıyor. Eğer bulunduğunuz son konum civarında bir salgın hastalık, deprem gibi doğal afetler, terör saldırısı olmuş ise profil sahibine bir bildirim gönderip “ güvendeyim ” veya “ felaket bölgesinde değilim ” durumlarından birini teyit etmenizi istiyor. Servis üzerinden ayrıca bildirim gönderilen kişilerin, kaçının ne yönde geri deniş yaptığını görebiliyoruz. Ya da bildirime geri dönüş yapılmadıysa bunu da yakınları servis üzerinden görebiliyor.

1 yorum yapılmış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir