Faizsiz Kredi Nasıl Alınır | Yazan Gençlik

Faizsiz Kredi Nasıl Alınır

Faizsiz krediler kullanılan kredi miktarında belirlenmiş dönemlere ilişkin aralıkların geri ödenmesi kredi miktarının herhangi bir ekleme yapılmaması yani ana paranın geriye ödendiği kredi türüdür. Faizsiz kredi kullanıldığında kullanılmış kredi miktarı eşit olarak aylığa bölünür. Bu tarz krediler genelde taşıt kredilerinde kullanılır. Sıfır faizli kredi reklamları mutlaka dikkat çekmiştir. Firmalar araç kredisi türlerinde bu yöntemi kullanarak satış rakamlarını yükseltme politikası güderler. Bu tür faizsiz krediler de elbette ki sadece taşıt kredileri için geçerli değildir. Pek çok banka da faizsiz kredi ile kredi kampanyaları yaparak müşteri kazanma durumunu yaşarlar.

Faizsiz Konut Kredisi

Konut kredilerinde faizsiz kredi pek fazla olmamakla birlikte bazı büyük inşaat firmaları özel projelerde yine bazı dönemlerde faizsiz konut kredisi imkanı sunabilirler. Bu da genelde projenin yapım aşamasında olduğu dönemleri kapsar. Belirlenmiş peşinat tutarını ödeyen müşteri sıfır faizli konut kredisi imkanını kazanmış olur. Sıfır faizli krediler müşteri ve banka arasındaki aslında iş ilişkisinden başka bir şey değildir.

Faizsiz kredi ifadesi aslında olan bir durum değildir.  Hiçbir banka faizsiz kredi vermez. Elbette ki müşteri yakalayabilme çabası ile kredi adı altında kampanyalar oluşturur, kredi çekene bu kadar nakit ya da çeyrek altın gibi gibi kelime oyunları ile bu durum sürer gider. Bankalar paranın dönmesiyle yerinde durabilen kurumlardır. Eğer bir kredi faizsizse mutlaka incelenmelidir ki, masrafları yüksektir, komisyon kesiliyordur, sigorta mutlaka banka şirketinden yapılması zorunludur, çünkü banka şirketine bağlı bu sigortaya yüksek rakamlar ödenir. Bütün faizsiz krediler zararlıdır yanlıştır kötüdür demek uygun olmayan bir ifade olur. Çünkü özellikle son dönemlerde kredi kartı satmak için bile faizsiz kredi kampanyaları yapılmaktadır. Sonuç iti bari ile hiçbir banka kazanç sağlamadan kredi vermez. Fayda sağlamayan hiçbir banka bu ayrıcalığı yaşatmaz. Ancak hesapları dolgun bir müşteri olunur da belki o zaman faizsiz kredi imkanı sunabilir. Faizsiz kredi veren bankalar genelde katılım bankaları olur. Çünkü katılım bankaları faizsiz çalışan bankalardır. Hiçbir işlemde faiz talebinde bulunmazlar.

Bir bankanın faizsiz kredi veriyor olması demek aldığı krediden hiç kar etmediği anlamına gelmemelidir. Banka bu uygulamayı yapar ancak öyle bir masraf alır ki, inanılmaz faiş bir rakamdır. Faizsiz kredi demek alınan 5000 TL olan krediyi 5000 TL olarak ödemektir. Böyle de bir durum söz konusu olmadığı için faizsiz kredi diye bir ifade yoktur.

Kaynak: faizsizkredi.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir