Feride Kurtarıldı Kadınların Dayanımasıyla | Yazan Gençlik

Feride Kurtarıldı Kadınlar #FerideNerede Dedi

18 Haziran günü evine giderken kaçırılan Feride, kadınların dayanışması sayesinde bulundu ve kurtarıldı. Muğla’da gerçekleşen kaçırılma olayı ilk başta polis tarafından dikkate alınmamıştı.

Muğla’da Üniversiteli Kadın Kolektifi’nden bir kadın, 18 Haziran’da evine dönerken Ahmet A. ve onun dört arkadaşı tarafından kaçırılmıştı. Polise giden kadının arkadaşları, Feride’nin kaçırıldığını ve mesaj atarak yardım talep  ettiğini söyledi. Ancak polis şikayetçileri geri çevirdi.

Polis yardım talebinde bulunan kadının arkadaşlarını birinci derece yakını olmadığı için kaçırılma olayıyla ilgili işlem başlatmayıp, geri gönderdi. Bu arada saldırgan genç kadına zorla telefonda ” kendi isteğiyle gittiğini ” söyletti.

Üniversiteli kadınlar ise, kaçırılan Feride’nin saldırgandan gizlice, saldırganın yanında rahat konuşamadığı için; ” kurtarın beni, polise gidin ” ve benzeri gibi mesajlar attığı konusunda, Feride’nin kaçırıldığı konusunda ısrar ettiler.

feminist-female-sembol

Muğla Emniyetinin kaçırılma olayına inanmaması üzerine CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ve Muğla milletvekilleri araya girdi.

Saldırganın kim olduğunun bilinmesine ve kaçırılan kadının arkadaşlarının Feride’nin kaçırılma anının görüntülerini bulup sunmasına rağmen Polis, yine de olaya müdahil olmaktan kaçındı. Feride’nin arkadaşları ve kadınlar en sonunda #FerideNerede etiketilye sosyal medyada kampanya başlattı. Daha sonra kampanya kadınlar tarafından bir ileri safhaya taşınarak, saldırganın kimliğinin ve olayın bir kaçırılma olduğunun bilinmesine rağmen duruma müdahale edilmemesini protesto etmek için eylemler düzenledi.

Protesto eylemleri sonuç verdi. Ve polisin teknik takibi ile Feride ve onu kaçıranlara Adana’da ulaşıldı. Feride’nin ilk sözü “ Beni zorla kaçırdılar. ” oldu. Saldırgan ve Adana’ya gelen arkadaşı gözaltına alındı Ancak saldırganın olaya karışan diğer 3 arkadaşı Adana’ya gelmeden yolda ayrılmışlar. İfadelerin alınması için Jandarma karakoluna gidildiğinde Feride’yi kurtarmada Feride’nin arkadaşları, ailesi, avukatlar ve kadın örgütlerinin de harekete geçtiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir