Gelmiş Geçmiş En Büyük Hacker Saldırıları | Yazan Gençlik

Gelmiş Geçmiş En Büyük Hacker Saldırıları

Dünya üzerinde en gizemli mesleğe sahip olan hackerlar, sadece banka hesaplarını veya kişisel bilgilerinizi çalabilen kişilerden oluşmamakta. Daha da tehlikeli olarak devlet gizli bilgilerine kadar sızabilmekteler. Günümüzde de siber saldırıların artması ile en büyük hacker saldırılarına bir göz atarak hackerların neler yapabileceğine görelim.

hacker-calisma-masasi

Epsilon

E-posta firması olan Epsilon 2011 yılının Mart ayında hacker saldırısına uğradı. Çok ciddi bir oranda bilginin sızması başarıldı ve bunun firmaya zararı 225 milyon dolardan daha fazla oldu.

Sven Jaschan

Jaschan bir Almandı ve 2004 yılında internete soktuğu virüs çok hızlı bir şekilde yayıldı. Delta Air Lines’ın sistemine kadar ulaşmayı başaran virüs bu nedenle bir kaç hafta boyunca kıtalar arası ulaşım sağlanılamadı. Microsoft bulan kişiye 250 bin dolar ödül koydu ve 3 ay sonra virüs engellenebildi. Toplamda verdiği zarar ise 500 milyon doları aşıyordu.

Michael Calce

Amazon, CNN, Dell, eBay gibi büyük şirketlerin sistemine sızmak için bir bilgisayar virüsü ortaya çıkaran MafiaBoy nickli Calce amacını başararak bu şirketlere büyük zarar verdi. Ortaya çıkan zarar ise 1,2 milyar dolardı.

Heartland Payment Systems

Bir güvenli ödeme sistemi olan Heartland Payment Systems insanların kredi kartı bilgilerini saklıyordu ve hacker saldırısına uğradı. 2008 yılında  yapılan saldırıda 100 milyon kişinin kredi kartı bilgileri çalındı. Şirket 140 milyon dolar zarara uğradı.

TJX

Büyük perakende şirketlere sahip olan TJX hacker saldırısına maruz kaldı. Yapılan saldırı sonrasında 45 milyon kişinin kredi kartı bilgileri çalındı. Bunun üzerine 25 milyon dolar zarara uğrayan şirket, ilerleyen süreçte zararını 250 milyona kadar çıkardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir