Gençlerimiz | Yazan Gençlik

Gençlerimiz

Geçen gün bir televizyon kanalının ana haber bülteninde bir rezillik tablosuna tanık oldum. Ana haber bülteninde Niğde’de yayın yapan yerel bir kanal olan Niğde Televizyonu’nun bir röportajına yer verdiler. Röportajı yapan Yakup Sağlam.

Sunucu mikrofonunu halka uzatarak halkın referandum ile ilgili görüşlerini alıyordu. Bu kadar sağır sultanın bile duyduğu kampanyaları duymayanların da olduğu fark eden Sağlam, bu sefer üniversite öğrencilerini test etmek istedi. Altını çiziyorum üniversite öğrencilerini! En azından ilkokul, ortaokul ve lise eğitimi görmüş insanlara. Bu ülkenin geleceğine. Yarın bizi yönetecek olan insanlara.

Sağlam, mikrofonu 5 üniversite öğrencisine uzatarak şu soruyu sordu:

Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşı İsmet İnönü, referandumda ‘Evet!’ diyeceğini açıkladığı için Kemal Kılıçdaroğlu tarafından partiden ihraç edilecek. Sizce bu demokratik bir hareket mi?

Ayrıca “İsmet İnönü ‘Evet!’ dediği için partiden ihraç edilecekmiş, ne diyorsunuz?” da soruların arasındaydı.

Duyduğunuz şeyler şaka değil, gerçeğin ta kendisi. Başta ben de seyrettiğimde inanamadım. Ana haberi tekrar seyretme şansım olmadığından hemen interneti açtım tekrar tekrar ve tekrar seyrettim. Gerçekten gerçek mi diye. Halen de inanmakta güçlük çekiyorum.

Üniversite öğrencileri altını çiziyorum. Bu ülkenin geleceği diye inandığımız kişiler şu cevapları verdi:

İsmet İnönü’nün ‘Evet!’ diyeceği için partiden ihracı yanlış, demokratik bir ülkede yaşıyoruz, düşüncelerini söylemekte özgür” ve “İhraç edilmesi bana göre yanlış” gibi cevap verdi.

İstanbul’da Hukuk Fakültesi öğrencisi olduğunu söyleyen genç, “CHP ihraç ederse oy kaybeder mi?” şeklindeki soruyu ise “Sanmıyorum kaybetmez” diye yanıtladı.

Bu ülkenin gençliğine bakar mısınız?

Yakup Sağlam’a teşekkür ediyorum. Ben gençlerin arasından gelen biri olarak gençliğin içi boş bir gençlik olarak yetiştiğinin her zaman dile getiririm ama bu kadarını da beklemezdim. Beni bilgilendirdi ve bazı söylenenlerin dikkate alınmamasına devam edilirse neler olduğunu ve buna bağlı olarak ne olacağını kanıtladı.

Arkadaş, İsmet İnönü’yü hiç mi öğretmediler size? Hadi öğretmediler, o kadar düştü eğitim sistemimiz, hiç mi cumhurbaşkanlarımızı merak etmediniz? Hadi onu da etmedin, hiç mi ilk başbakanlarımızı merak etmediniz? Hadi onu da etmedin, hiç mi Lozan’ı merak etmediniz?

Hadi onu da merak etmedin –ee artık yuh!– Kurtuluş Savaşı’nı da mı merak etmediniz?

Sizler nasıl gençlersiniz arkadaşlar? Sizlerin yanında ben utanıyorum, İsmet İnönü’yü tanımayan gençler varmış hala diye? Kurtuluş Savaşımızı, Lozan’ı, ikinci cumhurbaşkanımızı, ilk başbakanımızı… Siz bunları nasıl bilmezsiniz? Sizlere hiç mi öğretmediler?

Sizin öğretmenlerinizin yerinde olsam istifamı basmıştım. “Hiçbir şey öğretememişim bunlara” diye. ÖSYM başkanının yerinde olsam kopya iddialarından önce, bunun yüzünden istifa ederdim.

Tarihinden bu kadar uzak bir nesil nasıl yetişti? Size hiç mi tarih dersi verilmedi? Hadi tarih derslerinde uyudun, hiç mi -en azından- bir Kurtuluş Savaşı’nı merak etmediniz? Mustafa Kemal’in cumhuriyeti emanet ettiği gençler sizler misiniz?

Yazık! Yazık! Yazık!

Başta Mustafa Kemal olmak üzere Kurtuluş Savaş’ında yer alanlar mezarında ters dönmüştür. Bu ülke için şehit olanlar mezarında ters dönmüştür.

Sizlerin arasında bir de İstanbul’da hukuk okuyan öğrenci varmış. İstanbul’da hukuk okuyan öğrencilerin birçoğu ülkede önemli mevkilere gelir. Eğer böyle öğrenciler geliyor ise, durum çok vahim. Bir an önce bir şeyler yapılmalı artık.

Artık anlayın, üç beş soru ezberlemekle adam olunmuyor.

1 yorum yapılmış

  1. işte bizim eğitim sistemimiz. Gençlere 3-5 fizik sorusu öğretip, 35 = x+5 i çözdürüp , elementleri ezberletip gönderiyoruz. İçi boş nesil yetiştirmek bu olsa gerek. Hiç bir şekilde ezber dışına çıkmayan daha doğrusu çıkamayan gençler yetiştiriyoruz.

    Bende izlemiştim bunu muhabir özellikle bastırarak söylüyor MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN SİLAH ARKADAŞI diye yav akıl var mantık var. İsmet İnönü gibi bir adam nasıl tanınmaz ? Türkiye Cumhuriyet Tarihinde – iyi, kötü – anılan bir adam bu.

    Allah göstermesin 5 sene sonra – Atatürk Seçimlerde aday olacakmış oy verirmisiniz sorusuna veririm cevabını veren gençler olursa biz ne yaparız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir