Genel Kurmay Başkanı Işık Koşaner İstifa Etti | Yazan Gençlik

Genel Kurmay Başkanı Işık Koşaner İstifa Etti

Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner istifa etti.

Kritik Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı öncesi G.Kurmay Başkanı Işık Koşaner istifa etti…

Koşaner’in “gördüğü lüzum” üzerine istifa ettiği belirtildi.

Koşaner, istifasını Başbakan Tayyip Erdoğan’a sundu. Hükümetin bu istifa üzerine nasıl bir tavır sergileyeceği bilinmiyor.

YAŞ toplantısında tutuklu generallerin durumuyla ilgili krizin çözülmesi için bir dizi toplantı yapılmıştı.

YAŞ bu durumda pazartesi günü Genelkurmay Başkanı Koşaner olmadan toplanacak.

 

Genel Kurmay Başkanı Işık Koşener’in neden istifa ettiği henüz belli değil. Son dönemlerde artan terör olayları sebebiyle istifa ettiğini düşünüyorum. Ama yalnızca istifa etmesi gereken kişi o değil bence… Genel Kurmay Başkanı Işık Koşaner’in istifa dilekçesi Sayın Başbakan’a ulaştı…. Hükümetin nasıl bir tavır sergileyeceği henüz belli değil. Gelişmeleri sitemizden takip edebileceksiniz.

Bugün Cumhurbaşkanı ve Başbakanla görüşen Işık Koşaner çok önemli YAŞ toplantısı öncesinde neden istifa etti ?

Işık Koşaner Neden istifa etti sorusuna şuan yanıt aranıyor.

Kara Kuvvetleri Komutanı Neden İstifa Ettti sorusuna şuan yanı aranıyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Neden İstifa Etti sorusuna şuan yanıt aranıyor.

Hava Kuvvetleri Komutanı Neden İstifa Etti sorusuna şuan yanıt aranıyor.

Kara Kuvvetleri komutanı, Deniz Kuvvetleri Komutanı, Hava Kuvvetleri komutanı ve Jandarma Komutanı istifa etti. Kuvvet Komutanları ve GEnel Kurmay Başkanı toplu olarak istifa ettiler.

 

Genel Kurmay Başkanı Işık Koşaner ve Kuvvet Komutanları İSTİFA ETTİ.

 

 

Org. Işık Koşaner kimdir?

Ani Şekilde istifa eden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sebahattin Işık Koşaner’in özgeçmişi şöyle:

Orgeneral Işık Koşaner, 1945 yılında İzmir’de doğdu. 1965 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1966 yılında Piyade Okulu’ndan mezun olan Orgeneral Koşaner, 1976 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı, Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında öğretmenlik ve Harekat Eğitim Subaylığı yaptı.

Kara Harp Akademisi’nden 1978 yılında mezun olan Orgeneral Koşaner, kurmay subay olarak Genelkurmay Özel Harp Daire Başkanlığı emrinde çalıştı.

İtalya’nın Napoli kentinde Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanlığı (AFSOUTH) İstihbarat Dairesinde karargah subaylığı yapan Orgeneral Koşaner, 3. Ordu Komutanlığı Lojistik Başkanlığı Plan Koordinasyon Şube Müdürlüğü, Genelkurmay Strateji Kuvvet Plan Dairesinde Kuvvet Plan ve Program Şube ile Strateji Şube Müdürlüğü, 8. Piyade Tümen 131. Piyade Alay Komutanlığı, Genelkurmay Özel Harp Dairesi Kurmay Başkanlığı ve Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Orgeneral Koşaner, 1992 yılında tuğgeneralliğe terfi ederek bu rütbe ile Kara Kuvvetleri Lojistik Plan Daire Başkanlığı ve 1. Komando Tugay Komutanlığı görevi yaptı.

1996 yılında tümgeneralliğe terfi eden Orgeneral Koşaner, bu rütbe ile Kara Harp Okulu Komutanlığı görevini yürüttü. Orgeneral Koşaner, 2000 yılında korgeneralliğe terfi ederek, Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulundu. Geçen yıl orgeneralliğe terfi ederek Ege Ordu Komutanlığına atanan Orgeneral Koşaner, 2005 yılı itibariyle de Genelkurmay 2. Başkanlığı görevine getirildi.

30 Ağustos 2006’da Jandarma Genel Komutanı olan Orgeneral Koşaner, 30 Ağustos 2008 itibariyle de Kara Kuvvetleri Komutanlığına atandı. Nurdan Koşaner ile evli olan Orgeneral Koşaner, iki çocuk babası. Orgeneral Koşaner, İngilizce biliyor.

ORGENERAL KOŞANER’İN TÜM DERSLERİ PEKİYİ

30 Ağustostan itibaren Genelkurmay Başkanlığını yürütecek olan Orgeneral Sebahattin Işık Koşaner, Zonguldak’ın Devrek ilçesinde başladığı ve 2 yıl devam ettiği ilköğretim okulunda bütün dersleri ‘pekiyi” derecesiyle tamamlamış.

1945 yılında İzmir’de doğan Koşaner, babasının bir dönem çalıştığı Devrek’te, o yıllardaki adıyla İsmet İnönü 2. Mektebi’nde (Fatih İlköğretim Okulu) eğitim hayatına başladı.

İlköğretim okulunun ilk 2 sınıfını Devrek’te tamamlayan Koşaner’in okulda saklanan sınav sonu defterinde, ders notları ve bitirme derecesi ile talebe künye defterinde siyah beyaz vesikalık fotoğrafının yer aldığı kaydı bulunuyor.

Defterdeki “çocuğun her sene imtihan neticesinde vaziyeti” bölümünde Koşaner’in 1952-1953 ve 1953-1954 eğitim öğretim döneminde sınıf bitirme derecesi “pekiyi” olarak belirtilmiş.

Orgeneral Koşaner, ilköğretim 1. sınıfta Türkçe, hayat bilgisi, geometri, resim-iş ve müzik gibi bütün dersler ile hal ve gidiş, temizlik, diş bakımı gibi değerlendirmelerden de “pekiyi” almış.

İkinci sınıfta yine bütün dersleri “pekiyi” olan Koşaner’in, diş bakımı konusundaki derecesi “iyi”ye düşmüş. Okul numarası 77 olan Koşaner’in sınıf öğretmenliğini ise aynı zamanda okul müdürü Ali Eroktay yapmış.

Koşaner’in, 2 yıllık eğitiminin ardından babasının işi gereği başka bir bölgedeki okula nakli gerçekleşmiş.

SESSİZ VE ÇALIŞKAN BİR ÖĞRENCİYDİ

Orgeneral Koşaner ile aynı sırayı paylaştığını belirten ilkokul arkadaşı Ali Ulusoy, şunları söyledi:

“Işık Koşaner, başarılı bir öğrenciydi. Sürekli çalışırdı ve uysal yapısı vardı. O zaman ‘millet bahçesi’ denilen alana gider, orada diğer arkadaşlarımızla oyunlar oynardık. İnsanlarla ilişkisi o kadar iyiydi ki hiçbir gün ne ailesinden ne de yakınlarımızdan azar işitmemiştir. Öğretmenimiz Ali Eroktay da onu çok severdi. Sessiz ve çalışkanlığıyla biliniyordu.”

Okulun şu anki müdürü Hayati Masalcı da Koşaner’in okullarında 2 yıl eğitim öğretim görmesinden mutluluk duyduklarını belirterek, “Koşaner’in Devrek gibi güzel bir ilçede okula başlayıp, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde önemli görevlerde bulunmasının mutluluğunu ve onurunu yaşıyoruz. Öğrencilerimizden de aynı başarıları bekliyoruz” dedi.

 

 

Kara Kuvvetleri Komutanı Erdal Ceylanoğlu Kimdir

 

Orgeneral Erdal CEYLANOĞLU’nun Öz Geçmişi

Orgeneral Erdal CEYLANOĞLU, 1945 yılında Kayseri’de doğmuştur. 1961 yılında Selimiye Askeri Ortaokulundan, 1964 yılında Erzincan Askeri Lisesinden, 1966 yılında Kara Harp Okulundan, 1967 yılında Piyade Okulundan ve 1971 yılında Hava Lisan Okulundan mezun olmuştur.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Kimdir ?

ORAMİRAL UĞUR YİĞİT
DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANI

Oramiral Uğur YİĞİT

1945 yılında İstanbul’da doğan Oramiral Uğur YİĞİT, ilk ve ortaokul tahsilini İstanbul’da tamamlamasını müteakip, 1959 yılında Deniz Lisesi’ne girmiş ve 1964 yılında Deniz Harp Okulu’ndan mezun olmuştur.

Donanma’nın çeşitli gemilerinde branş subaylığı ve bölüm amirliği görevlerinde bulunduktan sonra, 1975-1977 yılları arasında Deniz Harp Akademisi öğrenimi görmüştür. Kurmay subay olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Plan Teşkilat Daire Başkanlığı Milli ve NATO Plan Subaylığı, Mayın Filosu Komutanlığı Harekat Şube Müdürlüğü, TCG MUAVENET II. Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığı Teşkilat Şube Müdürlüğü görevlerini yapmış, 1982-1985 yılları arasında Napoli/İTALYA’da NAVSOUTH NATO Karargahı Harekat Plan Subaylığı görevini müteakip TCG YÜCETEPE Komutanı olmuştur.

1986-1989 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Plan Teşkilat Daire Başkanlığı Plan Şube Müdürlüğü’nden sonra, 1989-1990 yıllarında Harp Filosu Komutanlığı Kurmay Başkanlığı, müteakiben II. Muhrip Filotillası Komodorluğu ve Donanma Komutanlığı Harekat Başkanlığı görevlerinde bulunmuş, 1992 yılında Tuğamiralliğe terfi etmiştir.

1992-1994 yılları arasında Deniz Harp Okulu Komutanlığı yapan Oramiral YİĞİT, 1994-1996 yılları arasında Napoli/İTALYA’da NAVSOUTH NATO Karargahı Plan Prensipler Başkanı olarak görev yapmıştır.

1996 Yılında Çanakkale Boğaz Komutanlığı’na atanan Oramiral YİĞİT, 30 Ağustos 1997 tarihinde Tümamiralliğe terfi etmiştir. Oramiral YİĞİT, 1997-1999 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Başkanlığı, 1999-2001 yılları arasında Mayın Filosu Komutanlığı görevlerini müteakip, 2001 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı’na atanmış ve 2002 yılında Koramiralliğe terfi etmiştir.

Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı görevini müteakip, 2003-2005 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı ve 2005-2007 yılları arasında Kuzey Deniz Saha Komutanlığı görevlerini deruhte etmiş ve 30 Ağustos 2007 tarihinde Oramiralliğe terfi etmiştir.

2007-2009 yılları arasında Donanma Komutanlığı görevini ifa eden Oramiral YİĞİT 26 Ağustos 2009 tarihinden itibaren Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevini deruhte etmektedir.

Oramiral YİĞİT, TSK Üstün Hizmet Madalyası, TSK Şeref Madalyası, NATO Madalyası (Eski Yugoslavya) ve Batı Avrupa Birliği Görev Hizmet Madalyası (Eski Yugoslavya) sahibidir.

Bayan Pınar YİĞİT ile evli olan Oramiral YİĞİT’in Sibel adında bir kızı ve Tolga adında bir oğlu vardır.

 

Deniz Kuvvetleri Komutanı Kimdir ?

Orgeneral Hasan Aksay Biyografisi

 

Hava Orgeneral Hasan AKSAY, 1947 yılında Ödemiş/İzmir’de doğmuştur. 1965 yılında Askerî Hava Lisesi’nden, 1967 yılında Hava Harp Okulu’ndan ve 1969 yılında uçuş okulundan mezun olmuştur. 

1979 yılına kadar Hava Kuvvetleri’ne bağlı çeşitli birliklerde filo kol uçucusu olarak görev yapan Hava Orgeneral AKSAY, 1981 yılında Hava Harp Akademisi’nden mezun olmuş, ardından Kurmay Subay olarak; 4’üncü Ana Jet Üs 141’inci Filo Komutanlığı’nda Eğitim Subaylığı, Harekât Subaylığı ve Filo Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Genel Sekreterlik Koordinasyon Şubesi’nde Harekât Subaylığı ve Ş. Md. lüğü, Ottowa Askerî Ataşeliği, 6’ncı Ana Jet Üs Komutanlığı’nda Kontrol Heyeti Başkanlığı ve Harekât Komutanlığı, 2’nci Hava Kuvveti Komutanlığı’nda Harekât Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. Bu arada 1994 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi eğitimini tamamlamıştır.

Hava Orgeneral Hasan AKSAY, 1994 yılında tuğgeneralliğe terfi ederek bu rütbede; 8’inci Ana Jet Üs Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Harekât Başkanlığı, Plan Harekât Daire Başkanlığı görevlerinde bulunmuş ve 1998 yılında tümgeneralliğe terfi etmiştir.

Tümgeneral rütbesi ile; 1’inci Hava Kuvveti Komutan Yardımcılığı ve Hava Kuvvetleri Harekât Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. 2002 yılında korgeneralliğe terfi ederek sırasıyla; Hava Eğitim Komutanlığı, 1’inci Hava Kuvveti ve Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezi Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Değerlendirme ve Denetleme Başkanlığı ile Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulunmuş ve 2007 yılında orgeneralliğe terfi etmiştir. Orgeneral olarak; Harp Akademileri Komutanlığı görevini müteakip 25 Ağustos 2009 tarihi itibarıyla Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevine atanmıştır. 

1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan ve ayrıca, NATO’nun Bosna-Hersek’te icra ettiği Barışı Koruma Harekâtı’nda birlik komutanlığı yapan Hava Orgeneral AKSAY;

  NATO (1993),
  Türk Silahlı Kuvvetleri Üstün Cesaret ve Feragat (1996),
  Türk Silahlı Kuvvetleri Başarı (1997),
  Türk Silahlı Kuvvetleri Üstün Hizmet Madalyaları (2007),
  Pakistan İmtiyaz Madalyası (2009) ve
  TSK Şeref Madalyası sahibidir.

Bayan İclal AKSAY ile evli olan Hava Orgeneral Hasan AKSAY, iki çocuk babasıdır.

 

4 yorum yapılmış

  1. Evet, zorluklarla karsi karsiya oldugumu acik! Ancak, seref ve gurur “VATAN” icinse; kendi payina dusen vazifen icin, VATAN icin, ihanet etmemek, Ordu kotu ellere dusebilir teklikesine karsi”ONUR”un icin savasirsin…

 1. komutanların istifası ülkemizin hangi zorluklarla karşı karşıya olduğunun ısbatıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir