Genel Seçimlerde Seçim Günü Yapılacaklar ve Yasaklar | Yazan Gençlik

Genel Seçimlerde Seçim Günü Yapılacaklar ve Yasaklar

7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak olan genel seçiminde oy verme işlemi öncesi, sonra ve seçmenin oy verme esnasında alınacak önlemler ve getirilen yasakları İçişleri Bakanlığı bir genelge ile açıkladı.

oy-kullanma-sandigi-cezasi

2 aydan daha kısa bir süre kalan 2015 genel seçimleri seçim günü alınan önlemler ve getirilen yasaklar ile ilgili genelgedeki açıklamalar daha çok yetkilileri ilgilendirirken tabi ki seçmeni de ilgilendiren hususlar da var.

Seçim Günü Getirilen Yasaklar Neler ?

7 Haziran 2015 seçim günü ispirtolu içki satışı yasak olacak. Hiç kimse hangi gerekçe olursa olsun ispirtolu içki alamayacak ve içemeyecek. Seçim günü silah taşınamayacak tabi emniyet güçleri ve asayişi sağlayacak olan yetkililer için bu kural geçerli değil.

İçişleri Bakanlığı, yayımladığı genelgenin amacını seçimlerin güvenli ve seçmen iradesinin sağlıklı bir şekilde sandığa yansıtılabilmesi olarak gerekçelendirmekte ve yasakları bu gerekçe ile koymuş olsa da seçim günü eğlence yerlerinin kapalı olmasını bu uygulamada hangi maddeyi ihlal ettiği pek anlaşılır gibi değil. Tabi eğlence yerlerinin kapalı olacağı yasağı bağlamında eğlence yeri niteliğine taşıyan lokantalarda sadece yemek verilecek. Kahvehane, çay ocağı, kıraathane ve internet kafeler eğlence yeri kapsamında olduğundan oy verme günü kapalı olacak.

Oy Kullanılacak Salon İçerisinde Uyulacak Kurallar

Oy kullanılacak salon içerisinde çevresinde hiç kimse siyasi parti rozeti, amblemi ya da propaganda aracı olabilecek hiçbir materyali başka seçmenlerin görebileceği şekilde takamayacak ve ya sergileyemeyecek. Aynı zamanda oy kullanılan salon içerisinde ya da çevresinde kamera gibi görüntü alıcı veya cep telefonu gibi iletişim ve görüşme yapa bilinecek eşyaları seçmen yanında taşıyamayacak. “Şuna oy vermelisin.” veya “Şuna oy verme.” gibi tavsiyeler, görüşler verilemeyecek.

Seçmenler 08.00 – 17.00 saatleri arasında oy kullanabilecek. Oy verme süresi bitmiş ama halen dışarıda oy vermek için seçmen bekliyor ise sandık bakanının talimatıyla ek olarak oy verme işlemi herkesin oyunu kullanabilmesi için uzatılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir