Gereksiz Sınav Patlak Verdi | Yazan Gençlik

Gereksiz Sınav Patlak Verdi

YGS – LYS – ÖSS – OKS – SBS – OGS – KGS adı her ne halt olursa olsun gereksizdi artık patlağı gün yüzüne verdi. Bu sınavların zaten gereksiz olduğunu düşünen ben bu yaşanan olayları görünce hepten karşıyım. Bir eğitim sürecinden geçirilmiş adam ki bu eğitim süreci 12 yıl lise bittiği zaman neden sınava girsin ki ? Eğer adam 11 yıl yatar son sene çalışırsa zaten sınavda yeteri puanı alabilir. 1 yıl gibi bir zaman içinde Türkiye’de istediği üniversiteyi kazanabilecek kapasiteye gelebilir. Ama ortalamalı sistemde bu gerçekleşemez. Öğrenci 12 sene boyunca çalışmak zorundadır. Ortalamalı sistemin detaylarını da vereceğim.

YGS sınavı hakkında iddaalar ortaya atıldı. Bu iddaalara verilen cevaplar ise hakikaten üzücü. ÖSYM Başkanının yaptığı açıklama en beteri. Sayın başkan diyor ki yeni üretilen araba gibi.  Yahu 1.7 milyon öğrencinin girdiği bir sınavı nasıl buna benzetirsiniz. Benzetmede 4 unsur vardır. Benzeyen, Benzetilen, Benzetme Yönü, Benzetme Edatı. Burada benzeyen belli benzetilen belli de benzetme yönü ilginç.

Sayın Gül ve ardından hükümet ise ÖSYM’ye güvendiklerini açıkladı. Daha doğrusu tatmin olduk demişlerdi. Sayın Sözcü Cemil Çiçek ise Cumhurbaşkanımız tatmin olduysa bizde tatmin olmuşuzdur gibi bir cümle kullandı. Yahu başkalarının aklıylamı yaşıyorsunuz. Ne demektir bu ?

ÖSYM gibi bir kuruma Türkiye’de güven kalmadı. Hatta güvenilirliği en alt seviyelerde olan kurumlar arasında. Sınav sistemi bu yüzden kaldırılmalıdır. İnsan hayatı 1-2 saate emanet edilmemelidir.

Ortalama Sisteminin alt yapı çalışmaları hızlandırılmalıdır. Ortalama Sistemin ana yapısı şu şekildedir bir öğrenci üniversiteye gitmek için herhangi bir sınava girmez. Yalnızca 12 yılın ortalaması alınır ve üniversiteye o şekilde yerleşir. İstediği bölüme ortalaması yetiyorsa geçer yetmiyorsa geçemez. Hatta iki sistem harmanlanabilir. Eğer ortalama ile gidemiyorsa sınav başvurusunda bulunur ve sınava girer eğer sınavda başarılı olursa istediği bölüme gider.

Türkiye neden üniversite yolunu kapatsın ki ? Üniversiteye giden sayısının artması kime ne zarar verir ? Ancak bu sistemin gerçekleşmesi için öğrencinin mesleğini velinin seçmemesi gerekiyor. Öğrenci kendi mesleğini kendi seçmelidir. İlköğretim’de 8 yıl beraber olduğu eğitmenleri ona yol gösterecektir. Bir insan ne olmak istediğini zaten ilk öğretim yıllarında seçer, seçmelidir. Öğrencinin yatkın olduğu meslek neyse liseye ona göre gitmeli ve üniversiteyle bu eğitimini sürdürmelidir. Ancak bizde malesef bu anlayış yok.  Öğrencinin her akrabası onun için farklı bir meslek düşünüyor.

Çocuğun annesi doktor olsun, babası avukat olsun, amcası polis olsun, teyzesi hakim olsun derken çocuk oyuncu olmak istiyorsa oyuncu olmalıdır. Ancak bizim ülkemiz buna hazır mı bilmem.  Yahu bırakın çocuk sevdiği işi yapsın. Çok para kazanmak marifet değildir önemli olan kazandığını nasıl kazandığındır. Mutsuz zengin bir hayat , mutlu zengin olmayan bir hayata tercih edilmez.

MHP Genel Başkanı Sy. Dr. Devlet Bahçeli iktidara geldiğinde üniversiteye geçiş sınavını kaldıracağını açıkladı. Bu sistem hakkında biraz daha baskı yaparsa Türkiye için çok daha iyi olacağını düşünüyorum.

Kürşad Altan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir